Közeleg a megállapodás az EU-pénzekről
Elnézve a forint helyzetét, az lehet az érzésünk, hogy voltunk már ezen a ponton, amikor 2022 végén az Európai Bizottság és a magyar kormány hosszas huzavona után megállapodott, ami a forint kilátásait is javította – véli friss elemzésében Virovácz Péter, az ING Bank elemzője. Azóta eltelt egy év, de a jogállamisági eljárás keretében nem láttunk sok pozitívumot. Azonban közel lehet az „igazság pillanata”, bár a javulás fájdalmasan lassúnak tűnik.
Jelenleg egyik félnek sincs B-terve, ezért november végén vagy december elején létrejöhet egy részleges megállapodás Budapest és Brüsszel között
- véli Virovácz.
Az elemző szerint egy ilyen részleges megegyezés a 13 milliárd eurónyi blokkolt kohéziós forrás jelentős részét felszabadíthatja. Ez pedig jelentős és tartós támaszt nyújthat a forintnak.

A pozitív reálkamat is a forint mellett szól
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kapcsán az ING elemzője arra számít, hogy a következő hónapokban is folytatódik majd az alapkamat fokozatos mérséklése. Ez rövidtávon 350 bázispont feletti pozitív visszatekintő reálkamatot eredményezhet. Később a dezinfláció lassulásával a jegybank olyan mértékben módosíthat a kamatcsökkentés mértékén, hogy legalább a 200 bázispontos visszatekintő reálkamatot fenntartsa.

Az ING előrejelzése szerint az infláció 5 százalék körül ingadozhat 2024-ben, a fentiek alapján Virovácz arra számít, hogy
valamikor a nyári hónapokban elérheti a 7 százalékot az alapkamat, majd az év végéig azon a szinten maradhat. Ha pedig ez megvalósul, akkor a régió legmagasabb reálkamata és kamatkülönbözete (carry) is támogathatja a forint erősödését.
A fizetési mérleg egyenlege is meggyógyul
Tavaly a forint egyik nagy hátránya a magyar fizetési mérleg egyenlege volt, mely az elszálló energiaárak miatt több mint 8 százalékos GDP-arányos hiányt mutatott. Idén azonban a világpiaci energiaára bezuhantak, miközben a belső kereslet esése az importot is jelentősen visszavetette. Ezek eredménye pedig folyamatos külkereskedelmi többlet volt, illetve a második negyedévben már a folyó fizetési mérleg egyenlege is többletes volt.
Az ING szerint a 2024-es kilátások még pozitívabbak, akár a GDP egy százalékát is elérheti a külső finanszírozási képességünk. Ennek oka, hogy a lejáró energiaszerződések helyett alacsonyabb áron kötnek újakat, illetve új ipari kapacitások kezdenek termelni, melyek az exportot támogathatják.
A fenti tényezők hatására összességében a bank szakemberei a forint mérsékelt erősödésére számítanak. Szerintük 2024 közepére akár 365-ig is erősödhet a forint, vagyis könnyen tesztelheti az idén nyár elején látott szinteket, majd a jövő évet 370 körül zárhatja az euróval szemben.
Címlapkép forrása: Getty Images