Visszarántották este a forintot

Portfolio
Szerdán határozottan, mintegy 3 egységgel, erősödött kora délutánig a forint a Reuters szerint részben amiatt, amiket Kuti Zsolt, az MNB vezető közgazdásza a Portfolio-nak nyilatkozott a ma reggel megjelent interjúban (fontos tényező a forint árfolyammozgása és megnőtt a jelentősége az utóbbi időszakban), részben az egyébként is javuló nemzetközi hangulat miatt. Az euró jegyzései 392 közelébe hullottak, itt azonban elfogyott a lendület és a nap végéhez közeledve intenzív forintgyengülés indult, az árfolyam visszaemelkedett 394 fölé, de aztán este 392 közelébe újra visszaerősödött. Devizapiaci témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

Visszarántották este a forintot

Újabb fordulat történt az esti kereskedés során: a forint 394 közeléből 393 alá erősödött az euróval szemben, miközben a dollár elkezdett gyengülni az euróval szemben 1,0680 körülig. Mindezek miatt a dollár/forint jegyzések 371 közeléből 368-ig visszahullottak.

Megütötték nap végén a forintot

Délután háromnegyed 4 utántól intenzív forintgyengülés indult, az euró jegyzései 392 közeléből átmenetileg 394,5-ig ugrottak, majd 394 körül stabilizálódott az árfolyam. Az euró/dollárban csak kis mozgás volt, a lengyel zloty is csak kicsit gyengült. A jelek szerint elfogyott a forint lendülete, amit a nemzetközi hangulatjavulás, részben az MNB vezető közgazdászának Portfolio-nyilatkozata váltott ki a reggeli-délelőtti órákban. Kuti Zsolt többek között arról beszélt, és ezt értelmezhették egyes piaci szereplők úgy, hogy a forintot támogatja a kijelentés, miszerint a forint árfolyam mozgása fontos, és megnőtt a jelentősége az utóbbi időben (az inflációs és pénzügyi stabilitási folyamatokban).

Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

A dollár kurzusa 370 fölé visszaugrott a nap végére:

Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

Fogy az erő

A forint visszaadott valamelyest az erősödésből, újra 394 környékén jár a jegyzés. Napon belül most 0,3%-os erősödést látunk a dollárral szemben.

Kisebb délutáni mozgások

Ebédidőben még leszúrt 392-ig, azóta kis gyengülést követően 393 körül ingadozik a forint-euró árfolyam. Ma összességében kedvező napja volt a forintnak. Elsősorban a dollárerősödés megtorpanása segítette, hogy a több napnyi gyengülés után magára találjon, másrészt a Reuters szerint a jegybank vezető közgazdászának, Kuti Zsoltnak árfolyammal kapcsolatos az üzenetei is hozzájárultak a korrekcióhoz. Az interjú itt olvasható:

Tovább húzzák a forintot

Kitart a forint ereje a déli órákra is, az euróval szembeni árfolyam 392,5-re süllyedt, ez közel 3 egységnyi elmozdulás a reggeli szinthez képest.

Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

Mivel a mozgás mögött a dollár mai korrekciója húzódik, nem meglepő, hogy a zöldhasúval szemben még jelentősebb, 0,9%-os az erősödés. A délelőtti 373-as szintről 369ig mozdult el az USDHUF árfolyam.

Visszatért az erő a forintba

A délelőtt folyamán végre erősödni tudott a forint, a reggeli 395,4 körüli szintről 393 alá húzták vissza az euró árfolyamát, jelenleg kicsivel 393 felett zajlik a kereskedés.

Miért gyengül a forint, és mi lehet ennek a vége?

A forint az előző napokban nagyobb gyengülést mutatott a főbb devizákkal szemben, a jegyzés 395 környékén jár ma reggel. A forintgyengülés mögött a nemzetközi hangulat romlása áll, ami a részvénypiacokat is megviselte, hétfőn idehaza 3% környéki esést láttunk. Az aggodalom fő tárgya az Egyesült Államok, pontosabban az amerikai inflációs kilátások. Nincs új a nap alatt tehát: ahogy tavalyelőtt és tavaly is az év nagy részében, most is a Fed kamatpolitikájával kapcsolatos bizonytalanságok határozzák meg a piacok sorsát, ennélfogva tartós enyhülés is csak akkor jöhet, ha az amerikai kilátások javulnak.

Miért gyengül a forint, és mi lehet ennek a vége?

Kis erősödés reggel

Kora délelőtt erősödni tudott a forint, reggel óta egy egységgel jött lejjebb az euró árfolyama, jelenleg 394,4 körül kereskednek a devizapárban.

Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

A forint kis erősödését segíti, hogy a dollár reggel óta egy keveset gyengült az euróval szemben. A forint fő mozgatóereje napok óta az Egyesült Államokban romló inflációs kép, aminek hatására emelkedtek a tengerentúli hozamok és erősödött a dollár. Tegnap azonban már érzékelhető volt a technikai túlvettség az árfolyamban, ami növeli egy korrekció esélyét, és egyben enyhülhet a forintra nehezedő nyomás.

Gyengül a forint, kritikus szinten a jegyzés

Az EUR/HUF kurzusa szerda reggel a 395,16-os szinten áll. A 395-ös szint áttörése után jelenleg a 396-os szintre ajánlott ajánlott leginkább figyelni, ami az elmúlt másfél hónapban fontos ellenállás volt az euró-forint grafikonján, áttörése esetén pedig gyorsan a 398-400-as szintekig gyengülhet a forint az euróval szemben.

Az USD/HUF kedden tavaly október 3-a óta nem látott szinten zárt, és most is a 372,46-os szinten áll a jegyzés.

A dollár száguldása továbbra sem áll meg: tegnap Powell szavai mellett Christine Lagarde szavai is negatívan hatottak az euróra, miután az EKB elnöke kijelentette, hogy készen állnak a kamatcsökkentésre a közeljövőben.

Jelenleg az 1,0611-es szinten áll az EUR/USD kurzusa szerda reggel.

Címlapkép forrása: Getty Images

Kuti Zsolt: az MNB-nek fontos a forintárfolyam, felértékelődött a szerepe

A jegybank lassabb kamatcsökkentésekre vált, de az év közepére így is elérjük a régiós reálkamatok szintjét - mondja Kuti Zsolt. A Magyar Nemzeti Bank vezető közgazdásza a Portfolio-nak adott interjújában elmondta, hogy a pénzügyi piacaink stabilitása egy ideje több figyelmet kap a jegybanknál, ezen belül az árfolyam szerepe pedig több okból jelentősen felértékelődött. A magasnyomású gazdasághoz szükséges feltételek jelenleg jóval kevésbé vannak meg, mint 2020 előtt, ezért fennáll a veszély, hogy a magyar gazdaság visszakerül a stop-go ciklusok fogságába.

Kuti Zsolt: az MNB-nek fontos a forintárfolyam, felértékelődött a szerepe

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF