A forint hétfőn gyengüléssel indította a hetet a nemzetközi piacokon tapasztalt dollárerősödés nyomán, és bár kedd reggelre enyhe korrekcióval próbált magához térni, az árfolyam továbbra is érzékenyen reagál a globális kockázati hangulatra. Kedden a nap folyamán a forint folyamatosan erősödött, a kereskedési napot az euróval szemben a 404-es szint közelében zárta.
Fordulat kezd kibontakozni a vámháborúban, legalábbis az Egyesült Államok és Kína között hétvégén megvalósult fejlemények fényében. Ez kedvező hír a befektetők számára, viszont a forint nem tudott profitálni belőle, a tőke ugyanis a kereskedelmi feszültségek enyhülésének hírére a dollárt favorizálja hétfőn, ez pedig nem kedvez a feltörekvő eszközöknek, így a forintnak sem. A napi mélyponthoz képest estére valamelyest visszaerősödött a forint az euróval szemben.
Bezuhanó olajár és erős forint: az elmúlt hetekben már jócskán 600 forint alatt tankolhattak az autósok a hazai benzinkutakon, sőt, a nemzetközi folyamatokat elnézve már az 550 forintos literenkénti ár sem tűnt egészen lehetetlennek. Ma viszont történt egy olyan bejelentés, ami alapjaiban írhatta át a kilátásokat a kőolaj és a dollár piacán is, és ha valóban megtörténik a trendfordulás, akkor bizony megint jöhetnek a 6-ossal kezdődő árak a kutakon. Ráadásul történt egy nagyon fontos fejlemény, ami a fentiektől teljesen független és a megugró nemzetközi olajárnál és az egyre erősebb dollárnál is sokkal nagyobb hatással lehet a hazai üzemanyagárakra.
Erőteljes emelkedéssel reagáltak a tőzsdék és erősödött a dollár árfolyama, miután az Egyesült Államok és Kína bejelentette: 90 napos szünetet tartanak a vámháborúban, és jelentősen csökkentik a kölcsönös vámokat - írja a Reuters. A befektetők reménykednek, hogy ezzel elkerülhető lesz a jövőben a teljes körű kereskedelmi háború. De mire figyelmeztetnek az elemzők?
Új szakaszába lépett a Javier Milei elnök által fémjelzett argentin gazdaságpolitikai konszolidáció. Az IMF-fel kötött hitelmegállapodás és a külkereskedelmi egyensúly lehetőséget teremtett a devizapiac liberalizációjára és a piaci bizalom megerősítésére. Az intézkedések azonban nem kockázat nélküliek, ugyanis leértékelődéssel fenyegetik a pesot, nehezítik a devizatartalékok felhalmozását, ezáltal pedig az infláció elleni küzdelmet is. A helyzetet nehezíti a bizonytalan geopolitikai környezet is, ezért a külkereskedelmi egyensúly fenntartása, a devizapiac stabilizálása és az újraéledő infláció újbóli letörése komoly kihívás elé állíthatja Mileit és kormányát – derül ki a Coface elemzéséből.
Péntek reggel megérkezett a magyar inflációs statisztika, ami meg is mozgatta a forint árfolyamát. Az addigi forintgyengülő trendnek gyorsan vége lett, és az euróval szembeni jegyzések visszatértek a 405-ös szint közelébe, majd délután a 404-es betonfalként működő támaszt is tesztelte az árfolyam.
Csütörtökön délhez közeledve esni kezdett a forint az euróval szemben: a jegyzések 406-ig emelkedtek, ami április vége óta a leggyengébb szintet jelenti. Mindez tehát azt jelenti, hogy az elmúlt másfél hétben nagyon szűk kereskedési sávba ragadt forint a gyengülés felé mozdult el. Érdemi javulás a csütörtök esti órákban sem volt tapasztalható.
Az euró árfolyama kedden a 403,2-405,5-ös szintek között mozgott, a forint gyengült a közös pénzzel szemben. A dollár gyengült az euróval és a forinttal szemben is. Jelentős, 2 százalékos zuhanást produkált kedden a román lej az euróval szemben, majd a jegybanknak kellett beavatkoznia, hogy fékezze a szabadesést. A befektetők láthatóan aggódnak a román politikai fejlemények miatt, kulcsfontosságú lehet az elnökválasztás jövő vasárnapi második fordulója.
Nem mindennapi kilengéseket láthatunk az olajáraknál, tegnap az OPEC termelés-növelési döntése miatt szakadt be a hordónkénti 60 dolláros szint alá a Brent jegyzése. Az olajkartell döntései nyomán ráadásul akár tartósan is a mostani, rendkívül nyomott szinten maradhat az olajár, pedig az OPEC-tagokak kiemelt érdeke az olajárak magasan tartása. Adódik a kérdés, hogy akkor mégis mire ez az agresszív termelésnövelés, mi zajlik a háttérben? Ami talán ennél is fontosabb: mire számíthatnak a hazai autósok?
Május 8-án jön a Portfolio Investment Day 2025, ahol a legizgalmasabb befektetési témákat járjuk körül. A rendezvényen többek között szó lesz arról, hogy Donald Trump vámháborúja hogyan mozgatta meg a tőkepiacokat, hogy melyik lakossági állampapír most a legvonzóbb, hogy még mindig érdemes-e magyar és régiós részvényekbe fektetni, hogy meddig lesz még biztos menedék az arany, és hogy érdemes-e befektetési céllal lakást venni Olaszországban. Jelentkezz még ma!
A hajnali órákban az euro 405 forint környékén mozgott, de reggelre a magyar valuta visszaerősödött 404,5 környékére. A dollár árfolyama 357,8 forintnál startolt a reggeli órákban. A legnagyobb elmozdulás az euró-dollár keresztben tapasztalható, mivel a piaci szereplők egyre inkább arra számítanak - friss értesülésekre építve -, hogy mérséklődnek a kereskedelmi háborúból fakadó ellentétek.
Nagyot robbant a Donald Trump által április elején ledobott gazdaságpolitikai bomba, a tőkepiacok viselkedését azóta is nagy volatilitás jellemzi – írják a magyar portfóliómenedzserek az áprilisi ajánlóikban. Az alapkezelők vélekedése szerint az aktuális helyzetből elsősorban az alternatív befektetések profitálhatnak, többen is felülsúlyozzák az abszolút hozamú kitettséget, mások az aranyban látnak most fantáziát. A bizonytalanságok miatt továbbra is indokolt az óvatosság, a részvénykitettség aránya enyhén csökkent a modellportfólióban. Devizakitettség szempontjából főként a forintos és eurós befektetésekre fókuszálnak a profik.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a HOLD Alapkezelő írását olvashatják:
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az OTP Alapkezelő írását olvashatják:
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Equilor Alapkezelő írását olvashatják:
Hatalmas gyengülésben van a dollár, nem csak a vezető devizákhoz, de a forinthoz képest is. A magyar fizetőeszköz már több mint 50 egységet erősödött a dollárral szemben januári mélypontja óta. A nyári időszakhoz közeledve gyakori téma, hogy mikor érdemes átváltani forintunkat, erre a kérdésre kerestünk most választ.
A forint kilátásaival is foglalkozunk május 8-án a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánkon, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag- vagy ingatlanpiacról. Információ és jelentkezés itt.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Nem örülnek az ultimátumnak.
Ő érte el a legnagyobb harctéri sikereket 2022 óta.
Nagy pusztítást végeztek.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.