Kedden délutánra, de estére még inkább elromlott a befektetői hangulat a világ tőkepiacain. A legutolsó fejlemények szerint ugyanis eszkalálódik a konfliktus Irán és Izrael között, és már az Egyesült Államok is készültségbe kapcsolt. Egyes jelentések szerint az USA komolyan fontolja egy amerikai csapás lehetőségét Irán nukleáris létesítményeire. A kedvezőtlen hírek hatására az amerikai részvényindexek még jobban lefordultak, a dollár erősödésnek indult, ez pedig nem kedvez a feltörekvő devizáknak, így a forintnak sem.
Sorozatban nyolcadik héten is növekedett a kereslet a feltörekvő gazdaságok saját devizákban kibocsátott kötvényei iránt - adta hírül a Reuters. A négyéves rekordot döntő tőkebeáramlás elsősorban a befektetői hangulat idei megváltozásának köszönhető, de a fejlődő országok által kínált magas hozamok is erősítik a trendet. Az államkötvények iránt nemzetközi kereslet bővülése jó helyzetbe hozhatja a feltörekvő országokat, a folyamat tényleges hatását azonban annak tartóssága fogja leginkább meghatározni.
A múlt hét első felében 400 alatt is járt az euró jegyzése, majd az iráni-izraeli háború kockázatkerülést hozott a piacokon, így a magyar deviza is gyengült a hétvége előtt. Így ismét az utóbbi hetekben látott 402-404-es sávba tért vissza az árfolyam péntekre. A hétfői nyitás óta azonban folyamatosan erősödik a forint a vezető devizákkal szemben. Délután pedig Irán bejelentette, hogy hajlana a tárgyalásokra, így újabb lendületet kapott a magyar fizetőeszköz. Ez estére alábbhagyott.
Jókor jöhetett a magyaroknak a forint utóbbi napokban látott erősödése, hiszen a többség valószínűleg még nincs túl az esetleges külföldi nyaraláson. Aki devizát szeretne váltani, annak most lehet érdemes lépni, hiszen a múlt héten már láthattuk, hogy 400 alatt nehezen ragad meg a forint, várhatóan nem látunk tartósan és jelentősen ez alatti euróárfolyamot a következő hetekben-hónapokban sem. A többségnek persze ez valószínűleg néhány ezer forintot jelent mindössze a nyaralás költségében.
Komolyabb gyengüléssel kezdett péntek reggel a forint az euróval szemben miután éjjel Izrael iráni atomlétesítményeket kezdett bombázni. A magyar deviza így hirtelen elveszítette az utóbbi napok keserves munkájával összekapargatott erősödését, és visszalendült a korábbi sáv másik széléhez.
Esnek a tőzsdék a mai kereskedésben, miután Izrael Irán elleni támadásával fokozódik a közel-keleti konfliktus. A befektetők azonban nem mindent adnak, a klasszikus menedékeszközök árfolyama rendre emelkedik a mai kereskedésben.
Tegnap a megszokottnál nagyobb mozgás voltak a devizapiacon. A kínai kereskedelmi tárgyalásokról szóló (egyelőre azért elég ködös) hírek, illetve az amerikai inflációs adat új lendületet adott a dollár gyengülésének, ami ma reggel folytatódva az euróval szemben újra az 1,15-ös szint fölé került. Az ilyen helyzetekben a forint erősödni tudott, tegnap sem volt ez másképp: két hónap után egy kis időre újra 400 alá került az euróval szembeni kurzus, ma reggel egy hajszállal a 400-as szint felett indult a nap, innen pedig a romló nemzetközi hangulatban esésnek indult a forint.
2024-ben az euró volt a leggyakrabban használt valuta az EU-n kívüli export során, 51,7%-os részesedéssel, írja az Eurostat. Ezt követte az amerikai dollár 31,4%-kal, az euróövezeten kívüli uniós országok valutái 3,0%-kal, valamint egyéb valuták 13,4%-kal.
Az elmúlt napokban többhavi csúcsra erősödött a forint, szerdán pedig a lélektanilag fontos 400-as szintet is átvitte az euróval szemben.
Az önálló monetáris politikával könnyebben megvalósítható a tartósan alacsony infláció, mint az eurózónában – mondta egy szerdai prágai eseményen Ales Michl a Bloomberg tudósítása szerint. A cseh jegybank elnöke az erős nemzeti deviza nagyban hozzájárul az infláció kordában tartásához.
Bő három hete nincs olyan nap, amikor a forint-euró árfolyam a 402-404-es sávon kívül nyitná vagy zárná a napot. A vámháborús fesztültségekhez hozzászokó befektetőket a magas kamat is nyugtatja, ezért a forintárfolyam volatilitása látványosan visszaesett. Nap közben a dollár erősödött az euróval és a forinttal szemben is.
Hetek óta képtelen kimozdulni szűk sávjából a forint árfolyama, mintha odaszögezték volna a 402-404-es tartományba az euróval szemben. Egyelőre nem is nagyon látszik, mi tudná kimozdítani a holtpontról a jegyzést, hiszen sem a hazai, sem a nemzetközi hírekre nem reagál érdemben a forint. De minek köszönhető ez? Miért lett ennyire stabil az árfolyam? Ez már a nyári uborkaszezon?
Továbbra sem tud kimozdulni a forint a 402-404-es szűk sávból, ahol már hetek óta letáborozott. Az EKB kamatdöntése azonban megmozgatta a devizapiacot.
A forint továbbra sem tud kimozdulni a hetek óta jellemző 402-404-es sávból, vagyis alig történik valami a magyar deviza piacán. Pedig a kelet-közép-európai régióban van ok az izgalomra, hiszen a román elnökválasztás után most a lengyel voksolás eredménye borzolja a kedélyeket.
Megváltozott az utalással történő állampapír-vásárlás menete, a szokott módon bonyolított átutalások nem teljesülnek – vette észre az Economx. A Kincstár közlése alapján május 15. óta mindenkinek a saját értékpapírszámlájához tartozó egyedi számlaszámra kell utalnia, a korábban használt gyűjtőszámlákra már nem teljesíthető utalás.
Az euró árfolyama már hetek óta viszonylag szűk sávban, 401-405 forint között oldalazik. Sőt, az április közepi lokális mélypont óta valójában egy kisebb forinterősödő hullám alakult ki az euró ellenében, az amerikai dollárral szemben pedig ennél jóval jelentősebb erősödés tapasztalható. A forint stabilitásában a jegybank is erősen érdekelt az inflációs kockázatok miatt, ami látszik is a piac által árazott kamattöbbleten a régiós versenytársakhoz képest. A piac ugyanakkor mindettől függetlenül a jelenlegihez képest alacsonyabb hazai kamatokra számít jövőre, így a forint tartós és jelentős erősödése valószínűleg csak akkor lehetne reális forgatókönyv a jelenlegi szintekről, ha az MNB meglepné a piacot, és mégsem csökkentené a kamatokat 2026-ban.
"Talán mégis meg kellene gondolnom, hogy kirúgom?"
Gyakorlati, hasznos, érthető
A vonatszám-változásokat is jelölik majd.
Részletes terv kidolgozását kezdték meg.
Mit várhatunk ebben a konfliktusban?
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
92 milliárd forinttal csökkent a magyar agrárium hitelállománya, ami 10 éve nem látott mértékű csökkenést jelent.