Másfél hónapos csúcsra erősödött 402,5-nél a forint az euróval szemben pénteken reggel, de aztán elkezdett gyengülni és délután 404 közelébe emelkedett az árfolyam. Ebben szerepe lehetett annak, hogy a pénteki isztambuli fejlemények alapján folytatódik az orosz-ukrán háború. Az esti órákban viszont újabb lendületett vett a hazai fizetőeszköz, így ismét másfél havi csúcsa közelébe erősödött vissza.
Az elmúlt két kereskedési napon érdekesen stabil volt a forint árfolyama, csütörtökön is csak mérsékelten mozgott. Az euróval szembeni minimális elmozdulása délután viszont arra épp elegendő volt, hogy a hazai fizetőeszköz közel egyhavi csúcsára erősödjön. Az esti órák azonban érdekes fejleményeket hoztak a devizapiacon.
A hét elején komoly kilengéseket hoztak a devizapiacon a vámháborús hírek, mostanra próbálnak lenyugodni a kedélyek. A megnyugvás a forintnak is jót tett: szerda este már 403 alatt is járt az euróval szemben a magyar fizetőeszköz, ami egyhavi forintcsúcsot jelent. Ugyanakkor ez a nyugalom sem tarthat sokáig, hiszen holnap elvileg orosz-ukrán tárgyalások készülnek Isztambulban, illetve más hírek is kimozdíthatják az árfolyamokat a holtpontról.
Csütörtökön délhez közeledve esni kezdett a forint az euróval szemben: a jegyzések 406-ig emelkedtek, ami április vége óta a leggyengébb szintet jelenti. Mindez tehát azt jelenti, hogy az elmúlt másfél hétben nagyon szűk kereskedési sávba ragadt forint a gyengülés felé mozdult el. Érdemi javulás a csütörtök esti órákban sem volt tapasztalható.
A elmúlt hetet a 404-405-ös szint körül töltötte a forint-euó devizaárfolyam, a szokatlan stabilitásban a munkaszüneti napok miatti alacsony likviditás is szerepet játszott. Az első kereskedési napon a forint-euró kurzusban nem látni nagy mozgásokat, a dollár azonban sokáig esett, az esti órákban viszont erőre kapott a zöldhasú.
Egyhavi csúcsközelbe erősödött pénteken délelőtt a forint az euróval szemben 403,2-nél, de a jelek szerint nem tudott tartósan a 200 napos mozgóátlag alá jutni (403,6), mert délután fordulat következett be, és a jegyzések 404 fölé lendültek.
A devizapiacot ma több GDP-adatközlés mozgatja. A magyar adat minden várakozást alulmúlt, az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. A nagy európai gazdaságok ezzel szemben jobban teljesítettek: a német gazdaság az év eleji növekedésnek köszönhetően elkerülte a recessziót, a francia gazdaság szintén hajszálnyi növekedést tudott felmutatni az első negyedévben, Olaszország pedig az előzetes várakozásokhoz képest kissé erősebb számmal rukkolt elő. A forint az euróval szemben a 404-405-ös a dollár a 355-356-os szint körül mozgott egész nap, lényegében oldalazott az árfolyam.
A forint a dollárral szemben több mint egy egységgel gyengült kedden, az euróval szemben azonban a hétfő esti szintje körül mozog. Az euró is gyengült a dollárral szemben, a keresztárfolyam 1,137.
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
Háromhetes csúcsközelbe ugrott hétfőn reggel a forint az euróval szemben 405 alatt azzal párhuzamosan, hogy a vámháborús retorika enyhült, és az orosz-ukrán háború mielőbbi lezárása felé mutatnak az amerikai erőfeszítések. Aztán délelőtt elakadt a forint erősödése, majd kora délután újra meglódult, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök háromnapos tűzszünetet jelentett be a győzelem napi ünnepségek környékére.
A forint kilátásaival is foglalkozunk május 8-án a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánkon, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag- vagy ingatlanpiacról. Információ és jelentkezés itt.
Óriásit emelkedtek a tőzsdék a múlt héten, miután Trump kezd visszatáncolni a kereskedelmi háborúból és már a Fed elnökét sem szeretné kirúgni, bár azért nem bánná, ha kamatot csökkentene. Érdekesség, de a dollár mégsem tudott jó hetet produkálni, de a forintban már talán látszanak a fordulat jelei. A magyar tőzsde csúcson van, az OTP-nél pedig történelmi eseményeknek lehettünk tanúi.
A mostani hét viszont talán még izgalmasabbnak ígérkezik. Kiderül mekkora lyukat ütött Trump az amerikai költségvetésben, de az amerikai első negyedéves GDP elárulja mekkora ütést kapott a bivalyerősnek hitt amerikai fogyasztó. Eközben nagy figyelem kíséri az európai növekedési és inflációs adatokat. Magyar szempontból a kamatdöntés az, amire a befektetők figyelni fognak.
Egy hetes stagnálás után tegnap kilépett a megszokott, 407 és 409 közötti sávjából az euró-forint árfolyam. Óriási mozgást ez sem jelent: a hazai fizetőeszköz 406,5-ig erősödött. Az árfolyammozgást a viszonylag jó piaci hangulat indukálta, ami pedig egyrészt néhány biztatóbb makroadat mellett annak volt köszönhető, hogy az amerikai Trump-adminisztráció egyes megszólalásaiba (vagy épp hallgatásába) a befektetők bele tudták látni a vámháború lejjebb tekerésének jeleit.
A hetedik egymást követő kereskedési napon nyit és zár a forint-euró devizaárfolyam a 407 és 409 közötti sávban, és nap közben sem nagyon néz ki ebből a szokatlanul szűk tartományból. A dollárral szemben nagyobb volatilitás jellemzi a váltási kurzust: húsvéthétfőn még 354-nél járt az USDHUF, a dollár euróval szemben mutatott gyengülő trendjének köszönhetően, aztán kis korrekció következett, ezért a forint dollár középárfolyam újra 360 felett járt. A mai nap azonban a dollár ismét gyengülni kezdett, így már a forinttal szemben 358 alatt az árfolyam.
A dollár húsvéthétfői zuhanását kedden jelentős erősödés követte, amelyet előbb Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter zárt ajtók mögötti üzenete generált, miszerint enyhül majd a vámháború Kínával, a késő éjjeli órában pedig az fűtött tovább, hogy Donald Trump kijelentette: nem tervezi leváltani a Fed elnökét. A dollár keddi szárnyalása a forinttal szembeni árfolyamon is igencsak meglátszott és ez dollárerősödés folytatódott szerdán is.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Jelentkezés itt.
Az, hogy Donald Trump amerikai elnök élesen támadta a hosszú hétvégén is a Fed-elnököt, és megelőző kamatcsökkentéseket követelt, komoly részvénypiaci hangulatromlást és a dollár folytatódó hanyatlását okozta, így az euróval szemben 3,5 éves mélypontra bukott, ez pedig kapóra jött a forintnak, amely héthavi csúcsra ugrott a zöldhasúval szemben. A nap második fele azonban komoly fordulatot hozott, miután erősödni kezdett a dollár Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szavaira, aki azt mondta, hogy a Kínával fennálló vámháború fenntarthatatlan, és arra számít, hogy a helyzet hamarosan enyhülni fog.
Ezt követően az amerikai piaczárást követő időszak is tartogatott izgalmakat kedd este, ugyanis Donald Trump kijelentette, hogy nem tervezi Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének elbocsátását. A hírre mintegy fél százalékot erősödött a dollár az euróval szemben.
A múlt heti esések után a befektetők most a kereskedelmi tárgyalások alakulására és a friss makroadatokra figyelnek. Az USA-ból és Európából érkező konjunktúraindexek, valamint az IMF új előrejelzése fontos iránymutatást adhatnak a piacoknak. Különösen nagy figyelmet kapnak majd a pénteki amerikai fogyasztói hangulatindex és a magyar költségvetési adatok.
Jerome Powell szerdai, Trump vámemeléseit élesen bíráló nyilatkozata és az Nvidia figyelmeztetése megrázta a piacokat: az amerikai tőzsdék eséssel zártak, a forint gyengült, a dollár pedig vegyesen mozgott a nemzetközi devizapiacokon. A befektetői hangulat törékeny, a vámháborús félelmek egyre inkább átszűrődnek a devizaárfolyamokba is. Jellemző a dollártól való elfordulásra, hogy egy másik klasszikus kockázatkerülő, "menedék" devizával szemben történelmi mélypontra süllyedt.
A forint csütörtökön kisebb mértékben, de gyengült az euróhoz és a dollárhoz viszonyítva is, a nap második felében csendesebb kereskedést láthattunk.
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
Több téma miatt is megbicsaklottak a tárgyalások, a Kína-politika az egyik legfontosabb pont.
Legalább 15 ember megsérült a támadásban.
Szűkül az ukránbarát országok mozgástere.
Végtelen dilemmában örlődnek az európai döntéshozók.
Még a Patriot is nehezen birkózik meg az új kihívással.
Az új offenzíva célpontja lehet az orosz hadsereg végső próbálkozása.
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.