A devizapiacok és a magyar gazdaság kilátásairól részletesen szó lesz a Portfolio szakmai konferenciáján.
Lecsillapodtak a kedélyek
Kicsit visszaerősödött a forint a dollárral szemben, jelenleg 256,9-en áll a jegyzés, míg az euróval szemben érdemben nem mozdult a forint az elmúlt órákban, továbbra is 397 felett van a kurzus.
Erősödik a dollár
Hirtelen nagy erősödésbe kapcsolt a dollár a forinttal szemben, jelenleg 357-en áll a kurzus, ez fél százalékos mai forint-gyengülést jelent.
Jerome Powell, a FED elnökének beszédére reagál a piac, aki közölte: a tervek szerint idén még két kamatvágás jöhet Amerikában, de az adatok függvényében ez bármikor változhat. Az óvatos megnyilvánulásból azt az üzenetet szűri le a piac, hogy
a meredek kamatcsökkenés nincs kőbe vésve, szemben a mostanában kialakult piaci konszenzussal.
Nincs kőbe vésve a további gyors amerikai kamatcsökkentés
Jerome Powell, az amerikai jegybank elnöke egy gazdasági konferencián tart ma előadást. Legfontosabb üzenete az, hogy a kamatcsökkentések üteme nincs kőbe vésve. Az alappálya az, hogy idén kettő kamatcsökkentés várható, de ez még a bejövő adatok fényében változhat. Ez némileg a piac által várt agresszív kamatcsökkentési pályától.
Nincs nagy mozgás
Az esti órákban egyelőre nem láthatunk nagy mozgásokat a forint piacán, az euróval szemben továbbra is a 397-es szint áttörésével próbálkozik az árfolyam, egyelőre sikertelenül - most 397,1-en áll a kurzus.
Újabb irányváltás
Egy átmeneti, apróbb, de gyors gyengülés után az euróhoz képest ismét a nyitó szint közelébe, 397-ig kapaszkodott vissza a forint.
Az eurózóna kötvényhozamai csökkentek
Az euróövezet államkötvényhozamai csökkent hétfőn, miután a német infláció lelassult és az európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde elismerte az árnyomás enyhülését, ami erősítette a befektetők várakozásait az októberi, akár 50 pontos kamatvágással kapcsolatban.
A piaci árazás hétfőn azt mutatta, hogy a kereskedők nagyjából 83%-os esélyt látnak arra, hogy az EKB októberben kamatot csökkent, miután a a német adatok és Lagarde megjegyzései után, szemben a péntek esti 75%-os esélyekkel – írja a Reuters.
Németország kétéves kötvényhozama, amely érzékenyen reagál az EKB-s kamatvárakozásokra, 1 bázisponttal 2,076%-ra csökkent. A jegyzés 2,046%-ot ért el korábban az ülésen, ami 2022 decembere óta a legalacsonyabb szintje.
Az osztrák és a német 10 éves hozamok közötti különbség – a befektetők által követelt kockázati prémium mérőszáma az osztrák államkötvények tartására – nagyjából változatlanul 50 bázisponton maradt, miután a szélsőjobboldal megnyerte a parlamenti választásokat.
A francia és a német 10 éves hozamok közötti különbség 79 bázisponton állandósult. A különbség a legszélesebb a franciaországi parlamenti választások idején volt, akkor 85 ponton állt.
Napi mélypontján a forint a dollárhoz képest
A dollárhoz képest végül intenzívebb gyengülésbe kezdett a forint: a váltás már 356,4 felett jár.
Az euróval szemben is visszagyengült a magyar fizetőeszköz, az árfolyam újra 397,25 felett mozog.
Minimális erősödésben a forint az euróhoz képest
A közös európai valutával szemben a forint már 397 alá ment, miután az alacsony német inflációs adatok, valamint Christine Lagarde EKB-elnök nyilatkozata is erősítette a piacok várakozását, hogy az EKB folytatja kamatcsökkentését, sőt, akár 50 pontot is vághat.
Ezzel párhuzamosan a dollár is visszakorrigált a nyitó szintre a közös európai devizával szemben, pedig már 1,121 közelében is járt a kurzus.
A dollár erősödése miatt a forint is visszagyengült a zöldhasúhoz képest a napi nyitó szintig, pedig szemben az euróval, a dollárhoz képest erősödésben állt eddig a magyar valuta.
Ömlenek a kínai milliárdok a világra, csak van ezzel egy kis probléma
A legfrissebb adatok szerint Kína külföldi közvetlen tőkeberuházásai (FDI) rekordszámú növekedést mutattak, 2024 második negyedévében körülbelül 71 milliárd dollárral bővültek. A Kínai Állami Valutaigazgatóság (SAFE) által közzétett, módosított adatok szerint ez több mint 80%-os éves növekedést jelent, és a legmagasabb szintet jelenti az 1998-as adatok óta – írja a Bloomberg, amely szerint befektetéseket jórészt olyan szektorok vezetik, ahol Kína már most is versenytársai előtt jár, mint az elektromos járművek és a napenergia. De a Rhodium Group felmérése szerint a valóság teljesen más.
Kapaszkodik a forint
A nyitó szintnél oldalazik az euróval szemben a forint: a délelőtti, kora délutáni gyengülés után egészen 397-ig korrigált a forint a közel másfél havi mélypontjáról.
Már nyugtat az EKB-elnök, reagálnak az inflációs helyzetre
Az Európai Központi Bank (EKB) növekvő bizalommal tekint az infláció alakulására, és ez várhatóan hatással lesz a közelgő monetáris politikai döntésekre – mondta Christine Lagarde, az EKB elnöke hétfőn Brüsszelben az Európai Parlament előtt a várható kamatpolitikával kapcsolatban.
A vártnál alacsonyabb lett a német infláció
A német infláció is a várt alatt alakult szeptemberben, ami komoly érv lehet az Európai Központi Bank (EKB) számára, hogy októberben is kamatot csökkentsen.
Már 397 alatt a forint az euróval szemben
Nem áll meg a forint erősödése, már 396,8 közelében a jegyzés.
Dollárgyengülésből profitál a forint
A mai nap már közel 0,3%-ot erősödött a forint a dollárral szemben, jelenleg 354,5 az árfolyam. Eközben tovább folytatódik az erősödés az euróval szemben is.
Egy hónapos mélypontról fordul vissza a forint
Miután egy hónapos mélypontra gyengült a forint az elmúlt órában erősödni tudott a magyar deviza és jelenleg már 397,2 környékén jár. Eközben a dollárral szemben is elkezdődött az erősödés, köszönhetően a német tartományi infláció utáni euró erősödésnek.
Mélypont után zárkózik a forint
A forint egyelőre elkezdett korrigálni az euróhoz képest, már 397,6-ig jött vissza a váltás a napi mélypontot jelentő 397,84-ről. Utoljára augusztus elején járt itt a kurzus.
A forintgyengülés csak idő kérdése: elemzők szerint ennyi lesz az euró
A komoly piaci meglepetések ellenére mostanság nem ütik meg annyira a forintot egy-egy rosszabb hírre, mint ahogy azt korábban megszokhattuk. Igaz, a kedvező hangulatból sem tudott eléggé profitálni, így nem csoda, hogy most épp megint a 400-as szint felé araszol az euró árfolyama. Hiába lett ugyanis a forint az előző hónapokban látványosan stabilabb, a régión belül így is alulteljesít. A közgazdászok előrejelzésének átlaga szerint 2025-ben már 400 felett lehet a jegyzés, és azt is elmagyarázzák, hogy miért lehet inkább gyengülésre számítani.
Visszajött a dollár
Az amerikai devizával szemben a forint délelőtt még enyhén erősödni tudott, 355 alá is benézett az árfolyam, de kora délutánra az árfolyam visszament a nyitószintig. Így újra 355,5 környékén mozog most a váltás.
Újra gyengülget a forint
Az euróhoz képest folytatódik a forint gyengülése, megint 397,7 környékén mozog az árfolyam, a másfél havi mélypontja közelében.
Jobban lassult az olasz infláció, mint várták
Az olasz infláció szeptemberben a vártnál nagyobb mértékben lassult, derül ki a hétfőn közzétett hivatalos adatokból.
Lélegzetvételhez jutott a forint
A magyar deviza enyhén visszakorrigált az euróhoz képest, a 397,76-os napi mélypontjáról már 397,4-ig zárkózott a közös európai valutához képest.
Hamarosan leadhatja a figyelmeztető lövést Brüsszel, Magyarország lobbija kevés lehet
Az Európai Bizottság folytatja a tárgyalásokat Kínával az elektromos járművek importvámjairól azután is, ha a tagállamok megszavazzák a végleges vámok kivetését. Brüsszel már elküldte javaslatát az EU 27 tagországának, a szavazást péntekre tűzték ki.
Veszélyben a magyar kormány gazdasági tervei, Németországból jött vészjelzés
Németország kormánya arra készül, hogy módosítsa gazdasági előrejelzését, és már nem vár növekedést Európa legnagyobb gazdaságában 2024-re, állították az ügyet ismerő források a Bloombergnek. Mindez Magyarország is intőjel, mivel a kormány a német felpattanástól várt érdemi GDP-bővülést.
A dollárhoz képest erősödik a forint
Miközben az euróval szemben közel másfél hónapos mélyponton áll a forint, délelőtt egyelőre erősödni tudott a dollárhoz képest: 0,1 százalék felett zárkózva a váltás már 355 alá is benézett.
Történelmi csúcsához is közel járt a zloty
A forinthoz képest közel egy éves, történelmi csúcsához a lengyel zloty: 93,084-ig szúrt fel hétfőn a lengyel fizetőeszköz, ami nagyon közel van a 93,222-es rekordszinthez.
Tovább erősödik az euró
A dollárhoz képest a közös európai valuta már 1,189-ig húzott fel, ami 0,2 százalékot meghaladó erősödést jelent.
A hathetes mélypontot is átvitte a forint
A forint folyamatosan gyengül tovább az euróhoz képest, már 398,15 fölé szúrt fel az árfolyam, ami másfél hónapos mélypontot jelent!
KIjöttek az első német inflációs adatok
Éves szinten lassult, havi bázison gyorsult az infláció az egyes német tartományokban – derült ki a frissen közzétett adatokból. A német tartományok inflációs adatai fontos előrejelzői az országos átlagnak, az pedig az eurózóna számainak, ezért a piac az utóbbi időben odafigyel rájuk.
A vártnál erősebbek a német inflációs számok
A német tartományok árváltozásai az előző hónaphoz képest erősebben alakultak: havi alapon emelkedtek, miközben a piacok további csökkenést vártak. Ez egyelőre az euró erősödést hozta a dollárhoz képest.
Megütötte havi mélypontját a forint
Nem sokkal 10 óra után a forint elérte havi mélypontját az euróhoz képest: 397,7-ig ment felt a kurzus.
Fillérekre havi mélypontjától a forint
A forint gyengülése egyelőre nem áll meg, amiben kis szerepet, de az is közrejátszhat, hogy a mai az utolsó nap, amíg a hazai törvénymódosítások értelmében illetékmentésen lehet devizátváltani a lakossági bankszámlákon. Az árfolyam már 397,63-nál is járt, ami majdnem a havi 397,69-es szintet jelenti.
Havi mélypontjánál táncol a forint
Az EURHUF devizapár közel van egy havi mélypontjához, amely 397,6-nál húzódik. Most a váltás 397,5 körül mozog még csak.
Nagy napja van ma az ausztrál dollárnak
Már több, mint fél százalékot erősödött az ausztrál dollár az amerikai dollárral szemben. Ausztrália egyik legfontosabb külkereskedelmi partnere Kína. Bár eddig a növekedési kilátások borúsnak tűntek, azonban a múlt heti monetáris és fiskális stimulus hatására megváltozott a befektetők véleménye és ez érződik az ausztrál dollár teljesítményén is . Ráadásul az amerikai jegybank kamatcsökkentési ciklusa szintén megkönnyíti más devizák dolgát.
A főszezon végére a belföldi turizmus is magára talált
Augusztusban hajszál híján 7 millió vendégéjszakát töltöttek el a hazai és a külföldi utazók a magyarországi szálláshelyeken, 3,6%-kal többet, mint egy évvel korábban. A nyár utolsó hónapjában a külföldiek forgalma 3,5%-kal, a belföldieké 3,7%-kal volt magasabb a tavaly augusztusinál. Utóbbi annak fényében különösen jó hír, hogy a június-július időszak éves alapon még enyhe visszaesést hozott.
Ütemes gyengülés indult
Elmúlt a nyugalmi időszak: az euróhoz képest a forint gyorsan felszúrt 9 óra után, az árfolyam már 0,1 százalékos gyengüléssel 397,4 fölé lépett el.
A dollár már 355,9 fölé ment fel, ami szintén 0,1 százalékos gyengülést jelent. Egyelőre tehát folytatódik a múlt hétvégi lecsúszás.
Nyugalmas a reggel
A forint egyelőre nem produkált nagy elmozdulást sem a dollárhoz, sem az euróhoz képest. Az európai devizával szemben továbbra is 396,6 körül mozog a váltás.
A dollárral szemben is maradt a 355,6 körüli váltás.
Nyomás alá került a forint
Hétfő reggel picivel 397 alatt indít a forint, az euró 396 forint 80 fillérbe kerül. A magyar deviza múlt héten gyengült, a hetet még 393 alatt kezdte. A gyengülés akkor kezdődött, miután kijöttek az európai beszerzésimenedzser-index adatok. Ezek azt mutatják, hogy az európai gazdaság jóval gyengébb a vártnál, vagyis az Európai Központi Bank gyorsabban csökkentheti a kamatokat, mint eddig gondoltuk.
Az euró is gyengült múlt héten a dollárhoz képest az adatok hírére, ám a hét második felében már nem látszott érdemi eurógyengülés, és a lengyel zlotyban sem volt akkora elmozdulás, tehát az európai kilátások romlása önmagában nem magyarázza a forintgyengülést.
A dollárral szemben 355-ig gyengült a forint, a múlt hetet 352 alatt kezdte. Hétfő reggel egyelőre nincs nagy mozgás, most egy dollár 355 forint 50 fillérbe kerül.
Ezen a héten is jönnek fontos piacmozgató adatok. Rögtön holnap megérkezik az európai inflációs adat, amely megerősíthető a várakozásokat a vártnál gyorsabb kamatcsökkentésről. A hét legfontosabb adata viszont a pénteken érkező amerikai foglalkoztatottsági adat lesz. Ez most a legfontosabb makroadat: a piac azt találgatja, hogy lesz-e recesszió az Egyesült Államokban, ennek pedig a munkaerőpiac egy nagyon fontos indikátora. A pénteken érkező adat meghatrározza a kamatokra vonatkozó várakozásokat is.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ