Alapvetően meghatározta a Magyar Nemzeti Bank mozgásterét a válság kitörésekor az úgynevezett "eredendő bűn", vagyis az, hogy a magánszektor főleg devizában volt képes eladósodni, ezáltal sokkal jobban ki volt téve a szélsőséges árfolyammozgás okozta káros hatásoknak. Felelősöket ugyanakkor kár keresni, mindannyian bűnösök vagyunk. Ha a válság kitöréskor a Fed hibázott az alkalmazott kamatpolitikával, úgy mindenki követte őt ebben, beleértve például az Európai Központi Bankot is, ezzel mintegy megsokszorozva a bajt. A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézete által rendezett csütörtöki konferencián a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság vezető közgazdászai ismertették - a helyenként igen eltérő - álláspontjukat, abban ugyanakkor mindketten megegyeztek, hogy a kríziskezelés legsarkalatosabb pontja az adósságok csökkentése.
"Eredendő bűnünk" következményei. A visegrádi országok közül Magyarországon volt a legmagasabb a devizában denominált hitelek aránya az ország által kibocsátott össztermékhez képest a magánszektor részéről. Vagyis mind a cseh, mind a lengyel háztartások jóval kisebb arányban adósodtak el külföldi devizában, a csehek gyakorlatilag egyáltalán nem; ők sem adósodtak...
Kedves Olvasónk!
A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.
Cikkarchívum előfizetés
Portfolio.hu teljes cikkarchívum
Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái
A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.
Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!