Mi lesz a nyersanyagokkal?
Régóta ijesztgetnek már elemzők és alapkezelők a Fed kamatemeléseinek megindulásával, különösen a nyersanyagok romló kilátásaira hívják fel sokan a figyelmet, hiszen értelemszerűen az emelkedő kamatok és az erősödő dollár nem tesz jót az amerikai devizában jegyzett nyersanyagoknak. A szerdai Fed kamatdöntő üléstől a piac azt várja, hogy a jegybank végre megkezdi az irányadó ráta emelését, amivel kezdetét veheti egy szigorítási ciklus az USA-ban.Vizsgálódásaink azonban azt mutatták, hogy a korábbi Fed-kamatemelési ciklusok alatt az első évben a nyersanyagok nem omlottak össze. Bár az alábbi ábrán jól látható, hogy az S&P GSCI nyersanyagindex a korábbi ciklusok során mutatott teljesítménye igen széles sávban mozgott - 1 éves időtávon 60 százalékos emelkedést és 10 százalékos esést is lehetett látni -, a medián teljesítmény mégis 5 százalék körüli emelkedés volt. Ez persze nem csak az árfolyam mozgásokból származó nyereség, hanem a teljes hozam, mely egy nyersanyagindex esetében tartalmazza a határidős pozíciók továbbgörgetéséből származó eredményt (roll yield), valamint a fedezetként szolgáló források befektetéséből származó jövedelmet is (collateral yield).






Két érzékeny termék: arany és ezüst
Az arany és az ezüst például két olyan termék, ahol az árak alakulását a múltban igen érzékenyen befolyásolta két tényező: a kamatokra vonatkozó várakozások, valamint a kitermelés alakulása.Kamatvárakozások
Látványos és erős negatív korreláció mutatható ki az amerikai irányadó kamatra vonatkozó határidős jegyzések változása és az árak alakulása között az aranynál és az ezüstnél, a kettő közül pedig az arany a legérzékenyebb, ami talán nem meglepő, hiszen ez az igazi klasszikus értelemben vett nemesfém, menekülő eszköz. Az arany az ékszerkészítés mellett nagyon népszerű a befektetők körében is, míg az ezüstnek az ipari és egyéb más felhasználása is jelentős.

Forrás: Bloomberg, CME, Portfolio
Annak oka, hogy miért mozog ellentétesen az arany és az ezüst ára a kockázatmentes kamatokkal 8az ezekre vonatkozó várakozások változásával), alapvetően egyszerű: ezek a termékek nem fizetnek kamatot a befektetés tartási időszaka alatt. Amikor tehát a kamatok emelkednek az USA-ban, akkor a befektetők számára értékesebbé válnak az olyan eszközök, mint a dollár, csökkenő kamatok során pedig az arany és az ezüst relatíve értékesebbé válik a devizákhoz képest. Az arany kamatvárakozásokra való érzékenységét jól mutatja, hogy a Fed szerdai kamatdöntése előtt 10 havi mélypontra zuhant az árfolyam.
Egy másik lényeges tényező az említett eszközöknél a kínálat, a kitermelés alakulása, amit a piac sokszor figyelmen kívül hagy, vagy nem tulajdonít kellő fontosságot neki. A GFMS felmérése szerint az idei második negyedévben az első negyedévben tapasztalt növekedés után több mint 2 százalékkal esett vissza a globális bányászati aranykitermelés.
Ez természetesen a világ aranykészletének növekedési ütemét is visszafogja, ami a múltban jelentős hatással volt az árak alakulására. Több nagy aranypiaci rali korábban akkor bontakozott ki, amikor az aranykészletek növekedési üteme lassult.

Forrás: CPM Gold Year book, GoldEagle.com, Bloomberg, CME, Portfolio
A bányászati kitermelés alakulása és az arany/ezüst árak alakulása között negatív irányú kapcsolat van, továbbá az egyik nemesfém termelésének alakulása a másik nemesfém árára is hat.
Forrás: CME, Portfolio
Lényeges tehát a kilátások kapcsán a termelés várható alakulását is vizsgálni.Konklúzió
Amennyiben a Fed agresszív kamatemelési ciklusba kezd és a kamatvárakozások jelentősen megindulnak felfelé, az az arany és az ezüst árfolyamát a fentebb elmondottak alapján negatívan érintheti, ezt a hatást ráadásul a kínálati oldali folyamatok is erősíthetik. Az arany és az ezüst kitermelése stagnált, illetve enyhén csökkent az utóbbi hónapokban, részben talán a 2014-ben és 2015-ben bekövetkezett áresések következtében. Jelenleg azonban mindkét nemesfém piaci ára a termelési költségek felett van, különösen az ezüstnél láthatók komoly profitmarginok a termelők számára. Ennélfogva az ezüst kitermelése 2017-ben jó eséllyel jelentős növekedést mutathat, míg az arany termelése stabilizálódhat, illetőleg ugyancsak növekedésnek indulhat.
Forrás: Thomson Reuters, The World Silver Institute, CME, Portfolio