Christine Lagarde az AFP francia hírügynökségének adott nyilatkozatot, amely szerint az euróövezet központi bankjának leendő irányítója azt mondta, mivel a globális gazdaság növekedése túlságosan nagy mértékben függ a világ jegybankjainak lépéseitől, ezért döntéseiknek kiszámíthatóaknak kell lenniük. A jegybankoktól és az olcsó pénztől való túlzott mértékű függőségről egy minapi Portfolio-interjúban Tomás Sedlacek cseh közgazdász is beszélt:
A globális gazdaságra nézve kockázatokat jelentő tényezőkkel kapcsolatban - mint például a Brexit, és az amerikai-kínai kereskedelmi viszály - Christine Lagarde azt mondta, hogy "ezeket ember hozta létre és megjavítani is ember tudja".
Az EKB leendő elnöke egyben felszólított a világ kormányait arra, hogy nagyobb szerepet játszanak a gazdasági gondok kezelésében ahelyett, hogy a megoldást a jegybankoktól várják el.
Christine Lagarde szerint "nem vezet semmi jóhoz", a politikusok beavatkozása a jegybankok működésébe. Rámutatott arra, hogy "a jegybankoknak azzal kell foglalkozniuk, ami a feladatuk, tényekre és adatokra kell támaszkodniuk, hogy kiszámíthatóak legyenek, a stabilitásra kell koncentrálniuk".
Christine Lagarde kinevezését az Európai Központi Bank (EKB) élére kedden szavazta meg az Európai Parlament (EP). A voksolás inkább formalitásnak számít, az ügyben csupán konzultációs jogkörrel bíró képviselőtestület ugyanis nem blokkolhatta volna a kinevezést, amelyről a tagországok állam-, illetve kormányfőinek októberi csúcstalálkozóján lesz majd hivatalos döntés.
A jogász végzettségű volt francia pénzügyminiszter az utóbbi nyolc évben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatói tisztségét töltötte be. Mario Draghi jelenlegi EKB-elnök megbízatása október 31-én jár le. Megválasztása esetén Christine Lagarde lesz a frankfurti székhelyű intézmény első női elnöke.
Címlapkép forrása: Thierry Monasse/Getty Images