Idén megvalósulhat a kormány friss prognózisa, 4,8 százalékkal bővülhet a gazdaság, majd ez az ütem 2020-ban 3,3 százalékra, 2021-ben pedig 3,1 százalékra lassulhat. Ez a lassulás elsősorban a beruházásoknak köszönhető, az idei 16 százalékos növekedésről 4 százalékra fékez majd ez.
Az OECD szerint a költségvetés hiánya az idei 1,8 százalékról jövőre a GDP 1,7 százalékára csökkenhet, majd 2021-ben már csak 1,4 százalék lesz. Az adósságráta közben az idei év végére a nemzeti össztermék 67,2 százalékára mérséklődhet, két év múlva pedig megközelítheti a 63 százalékot.
A csütörtökön kiadott jelentés szerint elsősorban a háztartások fogyasztása húzhatja a növekedést a következő években is köszönhetően a reáljövedelmek erőteljes növekedésének. Közben a beruházások már említett fékezése elsősorban az uniós források felhasználásának kifutásával magyarázható majd.
A költségvetési politika továbbra is támogató, a szociális hozzájárulási adó csökkentésén és az állami szféra béremelésén keresztül. Közben az MNB is várhatóan fenntartja majd laza monetáris politikáját. Ugyanakkor az esetlegesen szigorodó fiskális és monetáris politika orvosolni tudná a gazdaság túlfűtöttségének jeleit.
Az inflációval kapcsolatban kiemelik, hogy a béremelkedés mellett nőhetnek a gazdasági szereplők várakozásai, az alacsonyabb energiaárak viszont a drágulási ütemet mérséklik.
Emellett hangsúlyozzák, hogy a forint gyengülésének is vannak inflációs kockázatai.
Az OECD szerint a jelenlegi erőteljes növekedés lehetőséget nyújtana a költségvetési fenntarthatóság erősítésére, az időskori ellátás javítására, valamint az egészségügy fejlesztésére. Ez párosulhatna a munkaerő földrajzi mobilitásának javításával, a közmunkaprogramok gyorsabb leépítésével, valamint a kisgyermekkori ellátórendszer erősítésével. Ez pedig javíthatná a munka és a magánélet közti egyensúlyt, illetve meghosszabbíthatná a gazdaság növekedési ciklusát.
A szervezet szerint a legfőbb kockázatok Magyarország számára az alábbiak:
- A vártnál magasabb béremelkedési ütem, ami az inflációs várakozásokat emelheti.
- Az exportpiacaink további gyengülése, ami a növekedési kilátásainkat rontaná.
Címlapkép: Getty Images