2020 októberében az előző év azonos hónapjához képest mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületeké 5,3, az egyéb építményeké 26,5%-kal. Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 11,0, az egyéb építmények építésében 36,4, a speciális szaképítésben 3,2%-kal esett vissza a termelés.
A megkötött új szerződések volumene 17,3%-kal nőtt, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 16,1, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 18,5%-kal. Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállományának volumene 10,0%-kal elmaradt a 2019. október végitől. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 25,0%-kal nagyobb, az egyéb építményeké 23,0%-kal kisebb volt, mint egy évvel korábban.
"Októberben az építőipar teljesítménye továbbra is érdemben elmaradt a korábbitól, bár a havi adatok folyamatosan kismértékű javulást mutatnak. A visszaeséshez a rendelésállomány csökkenése járul hozzá: a bizonytalan gazdasági és vírushelyzetben a vállalatok elhalasztják beruházásaikat, míg az önkormányzati és állami szereplőknél a forráshiány vezet ugyanehhez. Ez utóbbit támasztja alá az is, hogy az épületek építése sokkal kevésbé esett vissza, mint az egyéb építményeké" - közölte Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági elemzője.
"Az építőipar következő hónapokban mért teljesítményében még nem várható nagymértékű javulás, tekintettel arra, hogy a rendelésállomány tizedével alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Bíztató ugyanakkor az új rendelések volumenének érdemi növekedése, ami azt jelezheti, hogy amennyiben a folyamat folytatódik, 2021-ben az építőiparnak kedvezőbb éve lehet, mint 2020-ban volt. Ezt segítheti elő az új lakások kedvezményes áfakulcsának visszavezetése és a lakásfelújítások támogatása" - vélekedett Regős.
Címlapkép: Getty Images