A portál végignézte azokat a közlönyöket, amelyekben kormányhatározatokkal a kabinet forrást vont el a Gazdaságvédelmi Alapból. A kiadásokat csoportosította célok szerint, és ez alapján vont mérleget a lap. Ha szigorúan csak a válságkezeléshez kötődő tételeket adjuk össze, akkor
csupán a teljes kiosztott összeg 11,3%-a nevezhető gazdaságvédelmi költésnek. Ez összesen 409 milliárd forint a hvg számításai szerint.
Ide sorolták a versenyképesség-növelő támogatásokat, a nagyvállalati beruházási támogatásokat, a Garantiqa Krízis Garanciaprogramot, a munkahelymegőrző közfeladatokat, a gazdasági társaságok által ellátott feladatok támogatását, az élelmiszer-gazdaságot érintő negatív gazdasági hatások enyhítését, az önkormányzatok működési támogatását, valamint a Nemzeti Foglalkoztatási Alapot.
A portál másik módszertana szerint már bevette a számításba azokat a célokat is, amelyekre a válság nélkül is költöttek volna, de a járvány miatt feltételezhetően többet költöttek ezekre. Így például bekerültek az egészségipar és az egészségügyi intézmények támogatásai, a határon túli gazdaságfejlesztési programok, a turisztikai fejlesztések, szociális kiadások, vagy épp az önkormányzatoknak adott egyedi támogatások.
Ezeket figyelembe véve a gazdaságvédelmi költések összege eléri a 875 milliárd forintot, ami a teljes költés 24,1%-a.
Korábban a Portfolio is írt arról, hogy 2020-ban szédületes összeget költött el a kormány a Gazdaságvédelmi Alap terhére.
A legnagyobb kiadási tétel összegezve a nemzeti vagyon kezeléséért felelős miniszter alá tartozó cégek támogatására ment el (331 milliárd forint), és itt nem részletezte a kormány, hogy pontosan mire is költi el.
Ha minisztériumonként vizsgáljuk a költéseket, akkor a legnagyobb nyertes az Innovációs és Technológiai Minisztérium, ami a 3628 milliárd forintból 1038 milliárd forintot kapott. Ez duplája a második helyezett Külgazdasági és Külügyminisztérium 563 milliárd forintos forrásának, a nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli miniszter pedig közel 500 milliárdot oszthatott szét.
További részletes táblázatok a hvg cikkében.
Címlapkép: Varga Mihály miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter felszólal napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. november 30-án. Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd