Az OAH az év során folyamatosan felügyelte a nukleáris és a radioaktívhulladék-tároló létesítményeket, valamint az atomenergia egyéb alkalmazását (pl. radioaktív források használata, röntgengépek).
Ennek során engedélyezte, ellenőrizte, értékelte a több mint 4000 engedélyes tevékenységét és szükség esetén érvényesítési eljárásokat folytatott le.
2020-ban a nukleáris létesítmények (a Paksi Atomerőmű, a Budapesti Kutatóreaktor, az Oktatóreaktor, a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója), továbbá a radioaktívhulladék-tárolók (a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló és a Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló) biztonságosan, az előírt feltételek és korlátok mellett üzemeltek, működésük nem jelentett egészségikockázat-növekedést sem a létesítmények alkalmazottjaira, sem a lakosságra.
A lakosság és a munkavállalók sugárterhelése nem lépte túl a korlátokat sem a nukleáris létesítmények, sem az egyéb alkalmazások esetében. Az OAH 31 eseményről kapott bejelentést. A nukleáris létesítményekben és a radioaktívhulladék-tárolókban 27 nukleáris biztonsági, 1 fizikai védelemhez, továbbá az egyéb létesítményekben 3 sugárvédelemhez kapcsolódó jelentésköteles eseményt vizsgált ki az OAH.

A 2019. évi adatokhoz képest a Paksi Atomerőmű nukleáris biztonsági jelentésköteles eseményeinek száma növekedett (10-ről 19-re). A változás jellemzően elektromos meghibásodásokra (pl. megszakítóhiba, zárlat) vezethető vissza.
Az események során a nukleáris biztonság nem volt veszélyeztetve, az események a hétfokozatú Nemzetközi Nukleáris Esemény Skálán (INES) a legalacsonyabb, skála alatti 0 besorolást kapták.
2020 elején új hatáskör került az OAH-hoz, így a radioaktív anyagok belvízi szállításához és fuvarozásához a hivatal engedélye szükséges. 2020-ban ilyen ügy nem volt.
A hivatal követi és biztonság szempontjából értékeli a Paksi Atomerőmű nem tervezett teljesítményváltozásait. Az év során 10 eset történt, amelyek a nukleáris biztonságot nem veszélyeztették.

További fontos események:
- Kiemelkedő feladat volt az OAH számára a Paksi atomerőmű új típusú, úgynevezett SLIM fűtőelem-tesztkazettáinak engedélyezése. A Paksi Atomerőmű 18 darab, új típusú, víz-urán arányra optimalizált SLIM-üzemanyag tesztelését kezdte meg, amelyek gazdaságosabb üzemanyag-felhasználást tesznek lehetővé.
- Az OAH kiadta az RHK számára a KKÁT új üzemeltetési engedélyét a Paksi Atomerőmű új típusú üzemanyagának kezelhetőségéhez.
- 2020-ban megkezdődtek a KKÁT bővítése következő fázisának (III. ütem 3. fázis) építési tevékenységei, ezzel 4 tárolókamrával összesen 28 kamrásra bővül a létesítmény, további tárolást biztosítva a Paksi Atomerőmű kiégett üzemanyaga számára.
- A Budapesti Kutatóreaktor üzemanyag-beszerzése, ahova tavaly augusztusban többéves üzemeltetéshez elegendő üzemanyagot szállított az orosz TVEL nukleárisfűtőanyag-gyára.
- Új atomerőművi blokkok engedélyezése: zajlik a létesítésiengedély-kérelem feldolgozása, számos kisebb engedélyt adott ki az OAH, továbbá megkezdődött a létesítésiengedély-kérelem alapját képező Előzetes Biztonsági Jelentés nemzetközi felülvizsgálata. A Paks II. Atomerőmű 2020. június 30-án nyújtotta be az OAH-hoz az új atomerőművi blokkok létesítésiengedély-kérelmét. Ennek elbírálása a hivatal fennállásának legnagyobb volumenű eljárása, számos szakterületet érint, valamint maga a benyújtott dokumentáció is több tízezer oldal terjedelmű.
A létesítési engedélyezési eljáráshoz kapcsolódóan közmeghallgatás lesz, és a hatósági eljárás várhatóan 2021 őszéig tart majd.
Az OAH 2020 októberében elküldte a NAÜ-nek az új atomerőművi blokkok Előzetes Biztonsági Jelentését, hogy az általuk koordinált, nemzetközi szakértőkből álló csoport értékelje a dokumentumot. A vizsgálat tavaly decemberben megkezdődött és a záró jelentés végleges változata 2021 szeptemberére várható.
- 2020 márciusában került volna sor a Nukleáris Biztonsági Egyezményhez kapcsolódó Nyolcadik Felülvizsgálati Értekezletre, amelyet 2023-ra halasztott a NAÜ.
- 2021-ben a NAÜ a kiégett kazetták és a radioaktív hulladékok kezelésének rendszerét vizsgálja majd felül az ARTEMIS-misszió keretében.
- Csernobili erdőtűz: egészségre káros hatása nem volt itthon, folyamatosan követte az OAH az ukrán hatóságok által közzétett információkat és tájékoztatta a hazai lakosságot.
- A Paksi Atomerőmű blokkjainak újbóli üzemidő-hosszabbítása: a jogszabályok jelenleg nem teszik lehetővé.
- Továbbra is kihívást jelent a munkaerőhiány a hivatalnak: még a 2019-es létszámzárlat során az OAH eredtileg tervezett létszámát közel tizedével csökkentették. A helyzetet nehezíti, hogy jelenleg hazánkban a teljes nukleáris iparnak jelentős a mérnökszükséglete.
Címlapkép: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images