Az oxfordinak is nevezett előbbi vakcinával Nagy-Britanniában már oltanak, az EU-ban viszont csak a hónap végén várható az engedélyezése. Előnye a Pfizer-Biontech vakcinával szemben, hogy nem igényel -70 fokot a tárolása, elegendő hűtőben tárolni, így egyszerűbb a szállítása és olcsóbb is.
A Szputnyik V EU-s engedélyeztetése csak februárban kezdődhet el, miután Angela Merkel német kancellár telefonon kérte meg múlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy az orosz hatóságok nyújtsák be az EU-nak engedélyeztetésre.
2020 végéig 200 millió adagot gyártották az AstraZeneca vakcinájából, a mennyiség azóta tovább nőtt, a tervek szerint havi akár 200 millió adagot fognak tudni gyártani az engedélyek birtokában.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet több mint két hónapja vizsgálja az orosz Szputnyik vakcinát. Ennek keretében munkatársaik a gyártási folyamat helyszíni ellenőrzését is elvégezték, illetve szakértőik áttekintették a vakcina dokumentációját. A vizsgálatok eredményeképpen megállapították, hogy a dokumentáció és a gyártás helyszíne megfelelő. Ennek keretében az OGYÉI a veszélyhelyzeti gyógyszer behozatalról és alkalmazásról szóló engedélyt kiadta - írták az ATV Híradó megkeresésére.
Címlapkép: Getty Images