Matolcsy György a novekedes.hu oldalon megjelent írása elején emlékeztetett rá, hogy „Magyarország – modern értelemben véve – három háborút vívott 2020-ban”. Rámutatott: „politikai küzdelem folyik Európa jövőjéért, egészségügyi harcot vívunk a járvány ellen és hadat viselünk a gazdasági visszaeséssel szemben”. Megállapította, hogy
- „Az első fronton döntő csatát nyert a magyar miniszterelnök, lengyel és szlovén támogatással”, amellyel a tavaly decemberi jogállamisági alkura, az uniós költségvetés átmeneti vétójával elért eredményre utalt. Ő úgy látja, hogy ennek a győzelemnek a jelentősége „az 1956-os magyar forradalomhoz mérhető”.
- „A járvány elleni harc sikeres volt 2020-ban, mert a két hullám ellenére nem tört át a vírus. A társadalom, az egészségügy és a kormány jól állta a sarat. A magyar járványkezelés a nyugati országok élvonalában volt tavaly”.
- „A gazdasági hadviselés vegyes eredményt hozott. Kitűnően vizsgázott a munkahelyek védelmében, jól teljesített a fogyasztási szint fenntartásában és megbízhatóan működött a pénzügyi rendszer működtetésében. A beruházások, ezen belül az állami beruházások bővítése terén azonban inkább kudarc, mint siker a válságkezelés”.
A fentiek után már csak ezzel a harmadik témával, az állami beruházások élénkítésével foglalkozott hangsúlyosan és korábbi írására visszautalva (kanyarban előzni) leszögezte:
Elmaradt a bravúr, nem tudtunk kanyarban előzni a múlt évben.
Ezután úgy folytatta: „a magyar gazdaság visszaesése az európai középmezőnyben lesz a végleges adatok szerint. Igaz, a hazai második hullám miatt végül nálunk sem volt lehetséges a 2019-es GDP szint megőrzése”. Felrótta, hogy „mások azonban – németek, lengyelek, románok – jobbak voltak a beruházások, az építés, a közösségi fogyasztás fenntartása terén. Kijelentette:
Elérhettünk volna jobb teljesítményt, ha képesek lettünk volna ötödével emelni az állami beruházások szintjét, valamint az építőipari és különösen a lakásépítési teljesítményt.
Optimista hangvételre váltva úgy folytatta: „A versenynek azonban nincs vége, sőt a java még hátravan. A kanyar hosszabb és a terep nehezebb, mint elsőre tűnt. Látható, hogy – az 1918-1920 között tomboló három éves spanyolnátha járványhoz hasonlóan – még évekig tarthat a kanyar. Évekig fennáll tehát még az előzés lehetősége”.
Úgy látja: „2020 egyik legfontosabb eredménye, hogy sokkal többet tudunk az előzés körülményeiről, mint korábban”. Ezután három megállapítást tett:
- „Először is kiderült, hogy igen jelentős tartalékokat halmoztunk fel 2010-2019 között és ezeket képesek vagyunk mozgósítani baj idején. A családok nettó pénzügyi vagyona, állampapír megtakarításai, a felépített 850 ezer új munkahely, a belföldi és külföldi befektetők bizalma, az újra iparosítás és sok más betonfalként védtek minket 2020-ban”.
- „Másodszor, a kormány, a jegybank és a pénzügyi rendszer szövetsége kiállta az újabb próbát. A kormány 9 százalékos költségvetési hiányt, az MNB 17 százalékos mérlegbővítést, a bankrendszer pedig a digitális átállást tette be a közös pénzügyi védőhálóba, ami kitűnően működött”.
- „Harmadszor, rájöttünk, hogy miért nem előztünk már 2020-ban: a beruházások miatt. Kiderült, hogy teljesen új, gyorsított, központosított és azonnali visszajelzésekkel működő állami beruházási modellre van szükség. Továbbá arra, hogy az üzleti szektor és a családok is rákapcsolódhassanak saját beruházásaikkal a nagyívű állami programokra”.
„Még tart a kanyar, még nyitva az előzés időablaka” – vázolja írása végén Matolcsy György jegybankelnök.
Címlapkép forrása: Getty Images