Kína már jó pár éve az Egyesült Államok első számú riválisává lépett elő, és az utóbbi években az addig simulékony diplomáciai kapcsolatok is erőteljesen romlanak. Donald Trump nyíltan beleszállt a kínai vezetésbe, Joe Biden pedig azt ígérte, hogy összevonja a szövetségeseket egy Kína-ellenes nemzetközi koalícióba. Kézenfekvőnek tűnt, hogy az EU ennek a nemzetközi koalíciónak a része lesz,
ehhez képest az Unió december végén bejelentette, hogy hosszú éves tárgyalás után tető alá hozott egy kereskedelmi egyezményt Kínával.
Az Átfogó Megállapodás a Beruházásokról (Comprehensive Agreement on Investment, CAI) egyelőre elvi nyilatkozat formájában létezik, a megszövegezése és hónapokat is igénybe vehet. A kérdés csak az, mennyire zavar ez be az amerikai-kínai szembenállásba, és milyen előnyökkel kecsegtet Európa és Kína számára? Ezeket járta körbe a Fitch Solutions elemzéseiben.
Miről szól a cikk?
- Kína és az EU kereskedelmi egyezményt kötöttek, amelynek a szövegezése még hátra van
- Mindez nem tetszik az Egyesült Államoknak, amely Kínában látja a fő riválist
- Az EU piacokat szerez a megállapodással, de Kína az egyezmény igazi nyertese
- Végső soron ez az egyezmény önmagában nem elég ahhoz, hogy az EU később ne forduljon Kína ellen
Kedves Olvasónk!
Támogasd te is a minőségi gazdasági tartalomgyártást!
Ez az elemzés a Portfolio Signature cikkei közé tartozik. A cikk folytatódik, de csak egyedi előfizetéssel olvasható.
A Signature tartalmakhoz való hozzáférés díja havi előfizetéssel 2490 forint. Az éves előfizetés díja 29845 forint. Ezzel közvetlenül támogathatod a legmagasabb színvonalú gazdasági, üzleti újságírást.
Általános Szerződési Feltételek | Gyakran felmerülő kérdések