- Egy hónap. Ennyi idő alatt lehet védettséget szerezni a koronavírus ellen, ha beoltanak valakit. Vagyis, aki a jövő hét elején megkapja az oltást, az 4 hét múlva mehet a következő oltásért a legtöbb vakcina esetében. (A teljes védettséghez ugyan kellene még pár hét a második oltás után, de vannak vakcinák, amelyeknél már az első dózis is viszonylag erős védettséget ad.)
- Egy hónap. Ennyi ideig maradnak zárva az iskolák és az óvodák. Azok az iskolák és óvodák, amelyek a koronavírus-járvány harmadik hullámában a fertőzések egyik központi helyeinek számítottak.
Kellemetlen volt szembenézni ezzel a ténnyel, de az már hetek óta világosan látszott, hogy egyre több óvodát és iskolát zárnak be részlegesen vagy teljesen. Különösen kellemetlen elfogadni ezt a helyzetet, hiszen a korlátozó intézkedések időszakából mostanra már mindenkinek elege van, és sokaknak fogalmuk sincs, hogyan oldják majd meg az óvodás és alsó tagozatok gyermekeik felügyeletét a következő egy hónapban.

Most azonban nagyon úgy néz ki, hogy két választásunk van.
- Az egyik, hogy a jövő héten azok a pedagógusok, akik regisztráltak a koronavírus elleni oltásért, azonnal, soron kívül megkapják a vakcinát. Szebben fogalmazva: előre veszik őket az oltási sorban, mint ahogy szinte az összes EU-s tagországban. Ebben az esetben kialakul a védettségük a vírussal szemben.
- A másik, hogy nem oltják be a pedagógusokat az iskolák egyhónapos zárásának időszakában/elején. Hanem minden tanár akkor kerül sorra, amikor egyébként az életkora vagy a krónikus betegsége indokolja.
Az első esetben a tavaszi szünetet követő nyitás után már sokkal kisebb kockázata lenne annak, hogy tömegesen betegedjenek meg a tanárok. Nyilvánvalóan ebben az esetben is lesznek megbetegedések, osztálybezárások, hiszen nem minden tanár regisztrált az oltásra, illetve a gyerekek között is terjed a fertőzés.
A második esetben kellemetlenebb lehet a helyzet. Nyilván az egy hónapig tartó korlátozás alatt nő a populáció átoltottsága és a víruson is többen esnek át, akik immunisak lesznek, így lassulhat a terjedés. De ha nem oltják be a tanárokat március elején, akkor áprilisban újra könnyebben terjedhet majd a fertőzés az iskolákban. Ha a mostani korlátozások időtartamát, illetve a kormány sietősnek tűnő nyitási szándékét vesszük alapul, egyértelmű, hogy a mostani korlátozásoknak nem az a céljuk, hogy teljesen kiirtsák a vírust, hanem az, hogy valamennyire visszaszorítsák, vagyis a nyitást követően is közöttünk cirkulál majd a vírus.
A kérdés már csak az, hogy szeretnénk-e jelentősen csökkenteni annak a kockázatát, hogy az iskolaigazgatók és az operatív törzs az egy hónapos kényszerszünet után áprilisban is zárogassa az iskolákat.
Címlapkép: Getty Images