A kínai elnök főbb üzenetei
A béke helyreállítását sürgette Ukrajnában a BRICS-országok üzleti fórumának megnyitóján szerdán videókapcsolaton elmondott beszédében Hszi Csin-ping kínai elnök.
A Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika gazdasági társulására megalakított fórum megnyitóján Hszi az ukrajnai háborút újabb, az emberiségnek szóló vészjelzésnek nevezte az MTI tudósítása szerint. A kínai elnök ezúttal sem bírálta Oroszországot a konfliktus miatt, és bár a NATO-ról sem tett említést, kritikusan szólt a katonai szövetségek bővítéséről és a biztonság mások kárára történő biztosításáról.
Hszi úgy vélekedett, hogy a nemzetközi közösségnek együtt kell dolgoznia a hegemónia és a hatalmi politika visszaszorításán.
A történelem megmutatta, hogy a hegemónia, a blokkpolitika és a blokkok közötti konfrontáció nem békéhez vagy stabilitáshoz, hanem háborúhoz és konfliktushoz vezet.
A kínai elnök továbbá kétélű fegyvernek nevezte a szankciókat. A BRICS országcsoport tagjai eddig mind az Oroszországot sújtó, nyugati szankciók ellen foglaltak állást.
Hszi szót ejtett a világjárvány utáni gazdasági helyreállásról is, szorosabb egyeztetéseket sürgetve a gazdaságpolitika terén. Elmondta: Kína hatékonyabb intézkedésekkel és a gazdaságpolitika javításával igyekszik elérni az idei évre kitűzött gazdasági és társadalmi fejlődési céljait.
Peking márciusban 5,5 százalékos gazdasági növekedést tűzött ki 2022-re, ám e cél elérése egyre nehezebb feladatnak tűnik a szigorú járványkezelési stratégia fenntartása mellett.
Az orosz elnök főbb üzenetei
Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanezen az eseményen online megtartott beszédében többek között arról beszélt a Reuters tudósításában, hogy a nyugati szankciók hatására folyamatban van Oroszország kereskedelmi és olajexportjának átirányítása a feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-csoport országai felé.
Elmondása szerint
a szankciók kivédésére Oroszország igyekszik szorosabbra fűzni kapcsolatait Ázsiával, hogy így pótolja az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal folytatott vitában elvesztett piacokat.
Putyin a beszédében konkrétan arról is említést tett, hogy Oroszország tárgyal a kínai autók jelenlétének növeléséről az orosz piacon, valamint az indiai szupermarketláncok megnyitásáról. Számok említése nélkül azt is mondta:
Érezhetően nőtt az orosz olaj exportja Kínába és Indiába.
Ez a kínai vámhivatal adatai alapján azt jelenti, hogy Kína nyersolajimportja Oroszországból az egy évvel korábbihoz képest 55%-kal nőtt, és májusban rekordszintre emelkedett, ezzel pedig kiszorította Szaúd-Arábiát az első számú szállító pozíciójából, mivel a finomítók lecsaptak a kedvezményes orosz árakra.
Putyin azt is elmondta, hogy Oroszország a BRICS-partnerekkel közösen alternatív mechanizmusokat dolgoz ki a nemzetközi pénzügyi elszámolásokra. Szavai szerint "Az orosz pénzügyi üzenetküldő rendszer nyitva áll a BRICS-országok bankjaival való összeköttetés előtt. Az orosz MIR fizetési rendszer fokozza jelenlétét."
Vizsgáljuk egy nemzetközi tartalékvaluta létrehozásának lehetőségét a BRICS-országok valutakosarára alapozva
- mondta.
Címlapkép forrása: Mikhail Svetlov/Getty Images