Bevezetjük Magyarországon az Európai Parlament vagyonnyilatkozati rendszerét, amely lényegében megegyezik a német szabályokkal is - jelezte Facebook-oldalán Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus úgy indokolt, hogy sok bírálat éri hosszú évek-évtizedek óta a magyar vagyonnyilatkozati rendszert, ezért függetlenül attól, hogy ezek megalapozottak-e vagy sem, érdemes változtatni.
A Kocsis Máté (Fidesz) és Simicskó István (KDNP) által benyújtott törvényjavaslatból (pdf) kiderül, hogy milyen változások lesznek, hiszen az mellékletként tartalmazza az új formát. Eszerint az új formában nyilatkozni kell az éves jövedelemről több részletben, például külön az állami tisztségből, egyéb rendszeres, illetve alkalmi tevékenységből származó jövedelemről, valamint a "közpolitikával kapcsolatos kérdésekreesetleg befolyást gyakorló érdekeltség vagy gazdasági társaság" részéről kapott juttatásról.
Ugyanakkor pontos összeget nem kell megadni, csak sávokat, valahogy így:

Az új rend szerint egy sor olyan dologról nem kell nyilatkozni, amiről korábban igen. Többek között
- a közeli hozzátartozó vagyonáról, jövedelméről,
- a tulajdonban lévő ingatlanokról,
- nagy értékű ingóságokról.
- a pénzügyi megtakarításokról,
- a hitelekről, tartozásokról,
vagyis minden olyan dologról, ami alapján kiderülne, hogy egy-egy képviselő vagyonosodása összhangban áll-e a hivatalos jövedelmi folyamataival.
Az új vagyonnyilatkozattal immár hivatalosan sem lehet nyomon követni a képviselők gazdagodását, igaz, a most érvényben lévőről is többször kiderült, hogy ilyesmire nem alkalmas, hiszen bárkiről derült ki, hogy tényleges jövedelmi, vagyoni helyzete köszönő viszonyban sincs a hivatalos adatokkal, annak nem lett következménye.
Címlapkép: Getty Images