A MEKH közleményének főbb üzenetei:
- Az ország gázellátása jelenleg az Ukrajnában zajló háború ellenére is zavartalan. Az orosz fél továbbra is a hosszú távú szerződéseknek megfelelően teljesíti a szállításokat, amelyek Szerbia (Kiskundorozsma) és Ausztria (Mosonmagyaróvár) felől érkeznek.
- A közlemény csak a szerbiai irányból, a Török Áramlaton keresztüli orosz gázbeszállítás mennyiségét tartalmazza (napi 12-17 millió m3), az Ausztria irányából való orosz szállítást külön nem említi. Csak arra utal, hogy a beszállítás „folyamatos, közel a teljes kapacitást lefedő beszállítás tapasztalható”. Ebben nyilván benne lehet, hogy a Gazprom által felére vágott szállítás kipótlására a spot piacon kell naponta gázt venni a nyugati piacokról – ahogy azt a minapi videójában Szijjártó Péter jelezte és ezzel együtt érkezik a közel teljes kapacitást lefedő beszállítás.
- A külgazdasági és külügyminiszter már akkor hangsúlyozta, hogy megállapodott a Gazprommal: a most nyugati irányból elmaradó gázszállítást majd a Török Áramlaton keresztül kipótolják az oroszok, miután most egyhetes tervezett karbantartás zajlik a vezetéken, így leállt onnan a beszállítás.
- Erre a szállítási leállásra a MEKH közleménye is utal, úgy, hogy „a betárolás intenzitása ugyan várhatóan alacsonyabb lesz a Török Áramlat vezeték ütemezett karbantartási munkái miatt bekövetkező leállítása okán, de a felhasználók ellátása ebben az időszakban is zavartalan lesz”. Emellett utal rá, hogy a szerb és osztrák irányból érkező gázon felül „kisebb mennyiségek jönnek Horvátország felől és rendelkezésre áll a hazai termelés is”.
- A MEKH hangsúlyozza, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri az energiaárakra is ható makrogazdasági folyamatokat, illetve világpolitikai eseményeket, és naprakész információkkal rendelkezik a hazai gázforgalom adatairól. Ezek alapján készítette el az alábbi, az elmúlt 12 év szélső értékei mellett azt a grafikont, ami mutatja, hogy április óta ütemesen telnek a hazai gáztárolók (összes kapacitásuk 6,33 milliárd köbméter), most éppen 36,27%-os a töltöttség (az AGSI frissebb adata szerint már 38,6%-os), de ez még mindig elmaradt az elmúlt 12 évi átlagos töltöttségtől. Az viszont fontos, hogy „az eddig sosem tapasztalt geopolitikai és árkörnyezet mellett is – bár némileg lassabb indulást és felfutást követően – megfelelő ütemben zajlik a földgázkészletek betárolása”.

- A fentiek mellett a MEKH emlékeztet rá, hogy a biztosági földgázkészlet garantálja az ország minden körülmények közötti folyamatos földgázellátását. A jelenleg 938 millió köbméternyi biztonsági készlet mértéke 2022. október 1-től 1,2 milliárd köbméterre nő, a magasabb készletszintre való feltöltés folyamatos.
- Emellett az is lényeges, hogy míg az egyetemes szolgáltatás keretében vételező, túlnyomórészt lakossági felhasználók biztonságos téli ellátásához az egyetemes szolgáltatónak, az MVM Next Zrt.-nek, a következő, 2022/2023-as téli időszak tekintetében október elsejéig 1,87 milliárd köbméter földgázt kell betárolnia, addig a versenypiaci felhasználók ellátása érdekében a földgázkereskedők is megkezdték és folyamatosan töltik a tárolók kereskedelmi készleteit.
- Mindezek alapján a MEKH közleményének záróüzenete ez: „Összességében kijelenthető, hogy a kedvezőtlen makrogazdasági folyamatok és világpolitikai helyzet ellenére a hazai felhasználók ellátásbiztonsága megfelelő.”
Címlapkép forrása: Európai Unió, az Európai Bizottság médiatára