Az idei év elejére teljesen túltette magát a Covid-válságon a hazai munkaerőpiac, ami a foglalkoztatottak számát illeti. A foglalkoztatottak létszáma 4,7 millió közelében mozog a KSH friss adatai alapján, míg az elsődleges munkaerőpiacon (külföldön dolgozó magyarok és közfoglalkoztatottak nélkül) a Portfolio számításai szerint több mint 4,5 millióan dolgoznak.

A munkaerőpiaci helyzet továbbra is kedvező táptalajt biztosít a gazdasági növekedés számára, a vállalatok egyre nagyobb aránya küzd azonban munkaerőhiánnyal – írja Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza. A legfrissebb adatok alapján a betöltetlen álláshelyek száma Magyarországon az idei első negyedévben megközelítette a korábbi rekordját. Mindez azt jelenti, hogy egyre feszesebb a hazai munkaerőpiac: egyre kevesebb munkanélküli jut egyre több üres álláshelyre.
Ez várhatóan további bérköltségemelkedést jelent a cégek számára, ha új munkavállalót akarnak felvenni, vagy a régit megtartanák. Ez a gazdaság egészére nézve továbbra is erősödő bérkiáramlást biztosít.
A jelenlegi helyzetben ez csak tovább erősíti majd az inflációs nyomást a gazdaságban, hiszen egyelőre nem látszódnak oldódni azok a kínálati korlátok, amelyek enyhülést hozhatnának az inflációban. Eközben pedig az erős munkaerőpiac magasan tartja az aggregált keresletet a gazdaságban. Sőt, úgy tűnik, hogy a lakosság egyelőre a megtakarításaikhoz hozzányúlva kívánja simítani a fogyasztását, vagyis fenntartani annak szintjét az emelkedő árak ellenére - mutat rá Virovácz Péter.
A friss adatok arra engednek tehát következtetni az elemző szerint, hogy Magyarország munkaerőpiaca közel lehet a teljes foglalkoztatottsághoz és a már most is jelentős munkaerőhiány még komolyabb fejtörést okoz majd a cégeknek, amint helyreállnak a termelési láncok és enyhülnek a kínálati korlátok.
"Továbbra is úgy véljük, hogy a piaci szereplők túlnyomó többsége a zavarokat átmenetinek tekinti, a kereslet folyamatos növekedése mellett ez nem befolyásolja érdemben a munkaerővel kapcsolatos hosszabb távú terveiket. Így továbbra is egy feszes, a béreket és az inflációt felfelé hajtó munkaerőpiaci helyzettel számolunk 2022 hátralévő részében" - zárja elemzését.
A kormány is gyors béremelkedést vetít előre, már inflációról nem beszélnek. Kutnyánszky Zsolt iparért és munkaerőpiacért felelős államtitkár a Technológiai és Ipari Minisztérium közleménye szerint elmondta, hogy a hazai foglalkoztatás a világjárvány okozta átmeneti visszaesést tavaly tavaszra-nyárra ledolgozta. Három havi adat ismeretében már egyértelműen kijelenthető, hogy az ukrajnai háború sem okozott azonnali megtorpanást. A vállalatok magas munkaerőigénye, a feszes munkaerőpiac a rendkívül kedvező mutatók fennmaradását, a bérek további emelkedését vetítik előre - emelte ki az államtitkár.
A munkanélküliségi ráta a tavaszi hónapokban 3,4 százalékra csökkent, vagyis a koronavírus-járvány előtti időszakhoz hasonlóan a hazai munkaerőpiacot összességében munkaerőhiány jellemzi, amely állapot pedig támogatja a bérdinamikát – vélekedett Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője.
Az adatok azt mutatják, hogy a hazai munkaerőpiac egyelőre ellenálló az orosz-ukrán háború okozta gazdasági helyzettel szemben.
- emelte ki Regős Gábor. Várakozása szerint a magas foglalkoztatási szint a következő hónapokban is fennmaradhat, és inkább a kínálat problémák jellemezhetik a munkaerőpiacot.
Címlapkép: Getty Images