- Áprilisban 492 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset Magyarországon a KSH adatai szerint (minden teljes munkaidős alkalmazottat beleszámítva), ami több mint 15%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest. A nettó átlagkereset 327 ezer forinton alakult, ez hasonló mértékű növekedést jelent.
- Az átlagember azonban nem az átlagot keresi, hanem a mediánt (a kereseteket sorbarendezve a legalacsonyabbtól a legmagasabbig, a középső érték a medián), ami bruttó 380 ezer forinton alakult. Ennek a nettója 252 ezer forint körül lehetett, ami kissé 15% alatti növekedést jelent.

A KSH közleménye szerint
- "a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 507 500, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 518 500 forint volt.
- A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 337 500, a kedvezményeket is figyelembe véve 349 700 forintot ért el.
- A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 15,2%-kal nőtt. A kedvezmények (valamint az adó- és járulékmentességek) figyelembevételével számított nettó kereset 15,9%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
- A rendszeres bruttó átlagkereset 457 300 forintra becsülhető, 14,1%-kal meghaladta az előző év áprilisit."
Az adatok azért térnek el egymástól, mert a közlemény csak az 5 fő feletti vállalatokat mutatja be, míg cikkünket a nemzetgazdaság egészére jellemző béradatok bemutatásával kezdtük. Vagyis az 5 fő alatti szervezetek béradatai lefelé húzzák mind a medián, mind az átlagbér alakulását.
A most megismert béradatok azt mutatják, hogy a keresetek továbbra is érdemi növekedést mutatnak éves alapon, azonban az előző hónapokhoz viszonyítva nem gyorsult az ütem. Ennek egyrészt bizonyára nem örülnek a munkavállalók, hiszen egyre magasabb az infláció, másrészt a gazdaság egészét nézve egyelőre jó hír, hiszen az árak és a bérek folyamatos növekedése a kedvezőtlen ár-bér spirálhoz vezet.
A versenyszférában az 5 főnél nagyobb vállalatoknál a bruttó átlagkereset meghaladja az 520 ezer forintot, azonban a nettó medián 260 ezer forint körül alakul.

Mindeközben az egyre magasabb infláció visszafogja a keresetek vásárlóerejének növekedési ütemét. Áprilisban már 9,5% volt az infláció, így a nemzetgazdaság egészében 5,2%-os, a versenyszférában pedig 4,6%-os volt a reálbérek növekedése.

A következő hónapokban a magas infláció tovább erodálja majd a keresetek vásárlóerejének növekedését, ha nem gyorsul tovább a bruttó bérek emelkedése. Májusban már 10,7%-kal nőttek a fogyasztói árak, a következő hónapokban pedig várhatóan 11-12%-os lesz a pénzromlás, ami egyre több munkavállalónak azt jelenti, hogy csökken a keresetének a vásárlóereje.
Címlapkép: Getty Images