Az elmúlt héten összesen 4663 új fertőzöttet igazoltak Magyarországon, és 14-en hunytak el a koronavírus okozta betegségben – írtuk reggel. Ez azt jelenti, hogy az új fertőzöttek napi átlaga 53%-kal nőtt a múlt héten, miközben a haláleseteké még 33%-kal csökkent. Az esetszámok növekedése mellett az is figyelmeztető jel, hogy a kórházban ápolt covidos betegek száma 233-ról egy hét alatt 488 főre, vagyis több mint duplájára emelkedett, ami sajnos előrevetíti azt, hogy hamarosan a halálesetek is növekedésnek indulnak. Van olyan kórházi osztály, ahol már látogatási tilalmat is elrendeltek.

A fenti járványgörbe még nem mutat látványos növekedést, de ha közelebbről megvizsgáljuk a megyei adatokat, akkor már vannak aggodalomra okot adó változások. Földrajzilag az elmúlt egy hétben Budapesten, Győr-Moson-Sopron és Pest megyében regisztrálták a legtöbb új fertőzöttet népességarányosan, illetve Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyében a legkevesebbet. Április közepe óta a mentősök nem tesztelnek, és nem tudni, hogy a háziorvosok és a magáncégek tesztelési aktivitásban előforduló földrajzi különbségek mennyire torzítják a hivatalos adatokat a valós fertőzési számokhoz képest.

Az esetszámok alapján márpedig nagyok a földrajzi különbségek: Budapesten a 100 ezer főre jutó új fertőzöttek száma a múlt héten csaknem ötszöröse volt annak, amit Békés megyében regisztráltak. Egyértelműen a nagyobb lélekszámú (és jellemzően magasabb népsűrűségű) régiókban terjed jobban a járvány, és a nagy régiós különbségek mellett ez okozza, hogy az országos átlaghoz képest mindössze 3 helyen magasabb, 17 megyében viszont alacsonyabb a népességarányos esetszám.

Legérdekesebb ábránk a témában most valószínűleg az alábbi: a legfertőzöttebb megyék, az országos átlag és a legkevésbé fertőzött megye járványgörbéjét mutatja az elmúlt két hónapra visszatekintve. Egyértelműen látható a fordulat, és az, hogy országosan a május közepi, a legfertőzöttebb megyékben pedig már a május eleji szinten járnak az esetszámok.

Nem volt olyan megye az elmúlt héten, ahol csökkent volna az esetszám. Ahogy említettük, országosan 53%-os volt a növekedés. A legnagyobb mértékben Vas (+123%), Győr-Moson-Sopron (+93%) és Borsod-Abaúj-Zemplén (+84%) megyékben emelkedett az új fertőzöttek száma, a legkisebb mértékben pedig Somogy (+5), Veszprém (+20%) és Nógrád megyében. Úgy tűnik tehát, hogy a belföldi turizmus beindulása ellenére a Balaton környékén egyelőre mérsékeltebben terjed a járvány.

Más országok tapasztalataiból egyelőre nehéz következtetéseket levonni, az azonban egyértelmű, hogy a legtöbb fejlett országban ismét támad a koronavírus. Franciaországban már olyan magasak az esetszámok, mintha nálunk 17 ezer új fertőzött jutna egy napra, és nem áll jól Olaszország vagy Németország sem. Az Egyesült Királyságban, Spanyolországban és az USA-ban egyelőre jobbak a számok, mint az említett másik három országban, de a regisztrált esetek száma ezekben is jóval magasabb a magyarnál.
A halálesetek számában egyelőre sehol nem látható érdemi növekedés, ami feltehetően a jellemzően magas átoltottsággal és a korábbi átfertőződéssel magyarázható, de szerepe lehet annak is, hogy az esetszámok a legtöbb helyen csak az elmúlt egy hónapban indultak emelkedésnek.
Magyarországhoz képest sokkal több új esetet mutat néhány régiós ország is. Szomszédaink közül Szlovéniában és Horvátországban emelkednek egyértelműen az esetszámok, a halálesetekben azonban érdemi megugrás még nem látható a régióban.
"Alacsony járványügyi készültség, hiányos adatközlés, jórészt hatását vesztett átoltottság, nemzetközileg már nagyon, itthon pedig egyre jobban romló járványügyi statisztikák: úgy tűnik, ilyen körülmények között néz elébe Magyarország a hatodik hullám érkezésének. A legszokatlanabb az lehet ebben, hogy nyáron, jó időben. A koronavírus-járványban eddig a hivatalosan megfertőzöttek 2,4 százaléka hunyt el, az omikron variánsnak viszont 1,1 százalékos volt eddig a halálozási rátája. Nem látni előre, hogy a régebben beadott oltások hatásosságának a csökkenése vagy az omikron BA.4 és a BA.5 alvariánsának az újkeletű terjedése veszélyesebbé teszi-e a hatodik hullámot az előzőnél" - írtuk egy hete, és azóta nem történtek érdemi változások, csak az esetszámok és a kórházi estek emelkedtek tovább. További részletek itt:
Címlapkép: Getty Images