A Guardian cikke alapvetően egy „Mozart Group” nevű külföldi zsoldoscsoportról szól, erről várhatóan hamarosan külön cikkel jelentkezünk.
A cikk fókusza alapvetően az, hogy a csoportot jelentős többségben veterán, nyugati országokból származó katonák alkotják, akik az ukrán fegyveres erők kiképzésében segédkeznek.
Az írás szerint a kiképzésre azért van szükség, mert az ukrán fegyveres erők reguláris alakulatai, különösen azok, amelyek a keleti, donbaszi régióban állomásoznak, „már nagyon fogytán vannak” az élőerőből, így az állományt korábbi katonai tapasztalattal egyáltalán nem rendelkező harcosokkal kell feltölteni.
A cikk arról is ír, hogy „Mozart Group” kezei alatt megforduló ukrán harcosok közül mindössze 10-ből egy olyan ember van, aki egyáltalán valaha korábban fogott már fegyvert.
Jellemző, hogy elhúzódó háborúk esetén gyorsan „kifogy” a jól kiképzett, felkészített reguláris erőkből a harcoló ország, Ukrajna esete egyáltalán nem egyedi. Ilyenkor szoktak az érintett országok egyre durvább sorozási eszközökhöz nyúlni, hogy feltöltsék a haderőben keletkező veszteségeket. Jellemzően ez azt is eredményezi, hogy a háború elhúzódásával egyre rosszabbul felkészített, kiképzett és felszerelt, illetve egyre kevésbé motivált katonák állnak majd be a fegyveres erők kötelékébe.
Ukrajna papíron 200 ezer főből álló reguláris haderővel rendelkezett a háború előtt. Azt a mai napig nem tudni, hogy mennyi pontosan a sebesültek, halottak, eltűntek, hadifoglyok, dezertőrök száma, de a Guardian cikke alapján igencsak jelentős. A cikkben megjelenő számokat a Guardian helyi forrásokra alapozza, nem az ukrán haderő hivatalos közléseire, mivel Kijev a háború eleje óta nem közli saját veszteségeit. Az orosz közlések pedig (ahogy az ukránok is), teljesen megbízhatatlanok.
A címlapkép 2015-ben, egy közös ukrán-amerikai gyakorlaton készült. A kép csupán illusztráció. Forrás: Pete Kiehart/Getty Images