Az amerikai gyorsjelentésben szereplő US PMI összetett termelési index januárban 46,6-ot regisztrált, szemben a 2022. év végi 45,0-hoz képest. (Az indexnél az 50-nél kisebb szám csökkenést, az annál nagyobb emelkedést jelent.)
Az aktivitás csökkenése összességében szilárd volt, de a leglassabb tavaly október óta. Az árutermelők és a szolgáltatók hasonló mértékű visszaesést regisztráltak, a szolgáltató szektor vállalatai a csökkenés ütemének december óta tartó figyelemre méltó lassulását jelezték. Mindazonáltal a vállalatok továbbra is hangsúlyozták a visszafogott vásárlói keresletet és a magas inflációnak az ügyfelek kiadásaira gyakorolt hatását - írja gyorsjelentésében az S&P Global.
Ugyanakkor a magánszektorban az új megrendelések száma januárban már a negyedik egymást követő hónapban csökkent. Cserébe az új szerződések visszaesése összességében szerény volt, és három hónapja a leglassabbra mérséklődött. A jelentések szerint a visszaesés hátterében továbbra is az infláció, a kamatlábak és az ügyfelek bizonytalansága áll.
A szolgáltatók az új eladásokban csekély csökkenést regisztráltak, a gyártóknál azonban az új megrendelések ismét erőteljesen visszaestek. Ezzel szemben a gyártók az új exportmegrendelések terén lassabb csökkenést regisztráltak, mint a szolgáltató szektorbeli társaik. A januári adatok a hét hónapja tartó, mérséklődő inputár-emelkedések sorozatának végére pontot téve a magánszektorbeli vállalatok költségterheinek gyorsabb növekedését jelezték.
Bár jóval az előző két évben tapasztalt átlagos emelkedés alatt maradt, a költséginfláció üteme decemberhez képest felgyorsult, és történelmi szinten magas volt.
Mindazonáltal a magánszektorbeli cégeknél a kibocsátási díjak inflációjának mértéke nem változott a 2022 decemberében tapasztaltakhoz képest. A januári adatok az eladási árak stabil emelkedését jelezték, de ez volt 2020 októbere óta a leglassabb dragáulás. A versenyképesség megőrzésére és a vevőknek nyújtott engedményekre irányuló erőfeszítések visszafogták a kibocsátási árak emelkedését.
A visszafogott keresleti feltételek és a munkahátralékok további erőteljes csökkenése ellenére az amerikai cégek 2023 elején a foglalkoztatás kismértékű növekedését regisztrálták. A munkahelyteremtés üteme az egyik leggyengébb volt a 2020 júliusában kezdődött foglalkoztatásnövekedés jelenlegi sorozatában. A munkaerő-állomány növekedését a szolgáltatók hajtották, mivel a gyártók inkább csökkentették a dolgozói létszámot. A cégek továbbra is megemlítették az alkalmazottak számának növelésére irányuló erőfeszítéseket, különösen a régóta betöltetlen álláshelyekkel rendelkező munkakörökben.
Az amerikai bmi értéke januárban 46,6 volt, szemben a decemberi 44,7-es értékkel. A legfrissebb adatok a szolgáltatási szektor kibocsátásának szilárd, de tavaly október óta a legalacsonyabb visszaesését jelezték. Az üzleti aktivitás lassabb visszaesése részben a szolgáltatók új megrendeléseinek kevésbé jelentős csökkenéséhez kapcsolódott. Az új vállalkozások alapításának csökkenése összességében csak csekély mértékű volt. Mindezek ellenére a vásárlók bizonytalansága és az inflációnak a kiadásokra gyakorolt hatása továbbra is kulcsfontosságú tényező maradt az új belföldi és külső eladások tekintetében.
Az S&P Global feldolgozóipari bmi indexének januári 46,8-as értéke a decemberi 46,2-ről kissé emelkedett, ami a működési nehézségek enyhülését jelzi 2023 elején. Bár a csökkenés még folytatódik, 2020 májusa óta a második leggyorsabb volt, mivel a feldolgozóipari keresleti feltételek továbbra is visszafogottak.
"Az amerikai gazdaság kiábrándítóan gyengén kezdte a 2023-as évet, mivel az üzleti tevékenység januárban ismét erőteljesen csökkent. Bár decemberhez képest mérséklődött, a visszaesés mértéke a globális pénzügyi válság óta látott legmeredekebbek közé tartozik, ami mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatások területén csökkenő aktivitást tükröz" - kommentálta az adatokat Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető üzleti közgazdásza.
"Aggodalomra ad okot, hogy a felmérés nemcsak a gazdasági aktivitás év eleji visszaesését jelezte, hanem az inputköltségek inflációs üteme is felgyorsult az új évben, ami részben a felfelé irányuló bérnyomással függ össze, ami a növekvő recessziós kockázatok ellenére a Fed politikájának további agresszív szigorítására ösztönözhet" - tette hozzá.
Címlapkép: Shutterstock.