Marad még bőven likviditás
Ha úgy kell szigorú moentáris politikát folytatni, hogy közben jelentős likviditás mozog a rendszerben, akkor fennakadások lehetnek a transzmisszióban. A cél, hogy a likviditást képesek legyünk tartósabban megkötni, ezt szolgálja a kötelező tartalékráta emelése. Még ezzel is bőséges likviditás marad a gazdaságban ahhoz, hogy a bankok a feladatukat megfelelően ellássák - mondta kérdésre válaszolva Virág. Hozzátette, hogy a cél a monetáris kondíciók szigorítása úgy, hogy az ne veszélyeztesse a pénzügyi stabilitást.
Monetáris transzmisszió
A lépéseinkkel továbbra is mindent megteszünk majd annak érdekében, hogy a monetáris transzmisszió a lehető leghatékonyabban működjön, erre van szükség az infláció letöréséhez. Ilyen magas infláció mellett nem lehet jelentős gazdasági növekedést elérni, minél előbb le kell törni az áremelkedést.
Nem elég egy-két hónap kedvező adata
Olyan trendszerű javulásnak kell bekövetkeznie, mely képes az infláció elleni harcot is támogatni. Nem elég egy-két hónap pozitív változása, trendszerű javulásra van szükség a középtávú árstabilitás eléréséhez - emeli ki kérdésre az alelnök.
Mi kellene az alacsonyabb kamathoz?
Az egynapos eszköz jelenlegi kondíciói a kockázati megítélés trendszerű javulásáig fennmaradnak
- szögezi le Virág Barnabás, madj egyértelművé teszi, hogy az irányadó kamat marad 18%.
Az alelnök elismeri, hogy több területen volt pozitív irányú elmozdulás, de maradtak kérdőjelek. Az európai energiaválság rémképe biztosan enyhült az árak esésével, ezzel összhangban a befektetői hangulat is javult. Ugyanakkor a háború vége továbbra sem látszik, a nagy jegybankok pedig folyamatosan szigorítanak. Itthon a folyó fizetési mérleg egyenlegének trendszerű javulását várja a jegybank. Az uniós forrásokkal kapcsolatban pozitívum a decemberi megegyezés, de további egyeztetések zajlanak,
a kockázati megítélés tekintetében a kulcs a források tényleges beáramlása és lehívása lesz majd.
Stabilizálódott a piaci helyzet
Az októberben meghozott intézkedések képesek voltak stabilizálni a pénzpiaci helyzetet a magyar gazdaaságban, ezt jelzi például az állampapírpiaci hozamok erőteljes csökkenése - emeli ki Virág. Előretekintve is kulcsfontosságú az árstabilitás eléréséhez a stabil piaci környezet fenntartása.
Egyedi hatások a novemberi külkereskedelmi mérlegben
Továbbra is azt gondoljuk, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya túl van a csúcson, egy folyamatos javulás előtt állunk. A novemberi külkereskedelmi adat a vártnál kedvezőtlenebb képest festett, de annak szerkezetéből az derül ki, hogy az energiahordozók esetében a javuló tendencia elindult. Ugyanakkor a novemberi adatban megjelenhettek olyan egyedi hatások, melyek nagy hazai beruházásokhoz kapcsolódnak, ilyen lehetett akár készletfeltöltés is - mondja az alelnök.
Januárban még emelkedhet az infláció
Januárban kisebb mértékben, de még emelkedhet az infláció, az üzemanyag-árstop eltörlésének lesz egy áthúzódó hatása. A következő hónapokban azonban egyre inkább a dezinflációs hatások fognak érvényesülni Magyarországon is.
Továbbra is biztosítják a devizát az energiaszámlához
A Monetáris Tanács döntött arról is, hogy továbbra is biztosítja az energiaszámla kiegyenlítéséhez szükséges devizalikviditást - mondja Virág Barnabás. A kamattal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy trendszerű javulást szeretnének látni a vizsgált területeken, amíg ez nem történik meg, addig szükséges a szigorú kondíciók fenntartása.
Megduplázza a kötelező tartalékrátát az MNB
A jegybank tovább szigorítja a kötelező tartalékrátát, az eddigi 5 százalékról áprilistól 10 százalékra emeli a rátát az MNB - emeli ki az alelnök. Emellett a jegybank folytatja a diszkont kötvények és a hosszú futamidejű betéti tenderek alkalmazását, ezeket az aukciókat rendszeressé teszik.
Gazdasági növekedés
A gazdasági növekedés az év elején tovább lassult, a jegybank továbbra is minimális pozitív növekedésre számít 2023-ban.
Kezdődik a háttérbeszélgetés
Az infláció 24,5% volt decemberben, az előző hónaphoz képest az emelkedést teljes egészében az üzemanyagok ársapkájának kivezetése okozta - kezdi a tájékoztatót Virág Barnabás. A jegybank alelnöke kiemeli, hogy
a dezinflációs hatások várhatóan fokozódnak majd.
Tavaszra fordulat körvonalazódik az élelmiszerek piacán, egyre több szegmensben látható, hogy csökkenésnek indulnak az árak. Ez az élelmiszerárakban is fordulatot okoz majd tavasszal. Emellett a kereslet szűkülése az őszi hónapokban megkezdődött, ez az árazási döntésekben is megjelenhet.
Külön üdvözöljük, hogy a versenyhivatal aktívan vizsgálja az áremeléseket, erre az MNB is felhívta a figyelmet az év végi elemzéseiben
- mondja Virág.
Nemsokára megszólal Virág Barnabás a mai kamatdöntésről
A vártnak megfelelően változatlanul hagyta a kamatkondíciókat kedden az MNB Monetáris Tanácsa, így az alapkamat marad 13%, a kamatfolyosó két széle pedig 12,5%, illetve 25%. Ennek azonban jelenleg minimális a jelentősége, hiszen október óta a naponta meghatározott betéti kamat az irányadó, ami jelenleg 18%-on áll.

Vagyis a kamatkondíciók meghatározásának ma alig van jelentősége, hiszen nem ezektől függ az irányadó kamat. És ezzel el is érkezünk a legfontosabb kérdéshez: meddig tarthat a jelenlegi környezet, amikor az irányadó kamat jóval magasabb az alapkamatnál?
Erre a kérdésre pedig lassan válaszolnia kell az MNB-nek, hiszen az utóbbi hónapokban a forint árfolyama stabilizálódott, a világpiaci földgázárak erősen csökkentek, illetve az uniós forrásokról is kedvező hírek érkeztek. Ez pedig
lassan megnyithatja az utat a fokozatos kamatcsökkentés felé.
Így a jegybank közleményében és Virág Barnabás háttérbeszélgetésén az lesz a legfontosabb kérdés, hogy tesznek-e akár óvatos utalást a 18%-os irányadó kamat közelgő csökkentésére. Az elemzők szerint a márciusi inflációs jelentéssel egyidőben jó alkalom kínálkozna az első lépésre, addigra várhatóan tetőzik majd az infláció és akár az uniós forrásokhoz szükséges reformokról is több információt kaphatunk.
A háttérbeszélgetésről a Portfolio szokás szerint élőben tudósít majd.
Címlapkép: Portfolio