Négy hónap alatt adott el annyi eszközt a mérlegéből a Fed, amennyivel három nap alatt az amerikai bankoknak nyújtott segítséggel ismét növelte a mérlegfőösszeget - derül ki az amerikai jegybank statisztikáiból.
A március 15-én közölt statisztikák szerint a Fed mérlegében 8639 ezermilliárd összegben állnak eszközök, egy héttel ezelőtt ez még csak 8342 ezermilliárd volt. A 300 milliárdos emelkedés egyértelműen a bankoknak nyújtott segítségnek tudható be, a jegybank ugyanis mennyiségi szigorítást folytat már több hónapja. A március 15-én közölt mérlegadatok a november közepi szintnek felelnek meg.

A jegybank tavaly júniusban kezdte a mérleg szűkítését, és a jelenlegi tempó szerint havonta 95 milliárd dollár értékben mérséklik a mérlegfőösszeget. Azaz a múlt hétvégétől szerdáig bekövetkezett emelkedés több mint három havi mennyiségi szigorítást tett semmissé a Fed mérlege szempontjából.
A mérlegfőösszeg növekedése annak tudható be, hogy a jegybank likviditást nyújtott a bajba került amerikai bankoknak, és vállalta azt is, hogy az általuk felhalmozott, a kamatemelések miatt leértékelődött kötvényeket névértéken veszi figyelembe fedezetként. Fontos elmondani, hogy ez nem jelenti a mennyiségi szigorítás leállítását, azt egyelőre tovább folytatja a jegybank.
A Fed adatai szerdáig bezárólag mutatják a mérleget,azóta tovább nőhetett a mérlegfőösszeg. Az emelkedés jelentős, 2020 márciusa - a vészhelyzeti eszközvásárlás elindítása óta - nem volt ekkora heti emelkedés. A hosszú távú trendet nézve ugyanakkor ez a növekedés még nem jelentős.

A Silicon Valley Bank és a Signature múlt hét végi csődje aggodalmakat ébresztett a bankrendszer stabilitásával szemben. A piacon kialakult egyfajta várakozás arról, hogy a Fed lassítani fog a kamatemelési tempón, de a jegybanktól egyelőre nem kaptunk jelzést erre vonatkozóan (már érvényben van a nyilatkozatstop a jövő heti kamatdöntő ülés előtt).
A Fed jövő szerdán tart kamatdöntő ülést, ami rendkívül fontos lesz a bankcsődök után, megtudhatjuk belőle ugyanis, hogy a jegybank hogy látja a bankrendszer helyzetét, és milyen kamatpályával terveznek. Az EKB tegnap 50 bázisponttal emelte az irányadó kamatot, és kifejezetten nyugodt volt a bankrendszer helyzete miatt, de mint azt bemutattuk, Európában merőben más a helyzet, mint az USA-ban.
Címlapkép: Getty Images