Az OECD az energia- és élelmiszerárak csökkenésére, valamint a kínai Covid-ellenes korlátozások lazítására hivatkozva javított világgazdasági növekedési előrejelzésén.
Az infláció enyhülése ellenére az OECD jelentése szerint Oroszország Ukrajna elleni háborúja továbbra is beárnyékolja a világgazdaságot. A javulás közelmúltbeli jelei ellenére a fellendülés a következő két évben várhatóan mérsékelt lesz. A kilátások továbbra is törékenyek, a lefelé mutató kockázatok dominálnak.
A globális növekedés 2022-ben 3,2 százalékra lassult, ami több mint 1 százalékponttal gyengébb a 2021 végén vártnál, főként Oroszország ukrajnai háborúja és az ezzel összefüggően számos országban kibontakozott megélhetési válság következményeként.
Az idei év elején a hangulat javulásának kulcstényezője az energia- és élelmiszerárak közelmúltbeli csökkenése volt.
Noha az árszintek még mindig viszonylag magasak a háború előttihez képest, az árak mérséklődése növeli a vállalatok és háztartások vásárlóerejét.
A vártnál korábbi kínai újranyitás várhatóan pozitív hatással lesz a világgazdaságra is, csökkenti az ellátási láncokban kialakult nyomást és lendületet ad a nemzetközi turizmusnak - olvasható az OECD jelentésében.
Az előrejelzés szerint az euróövezet gazdasága az idei 0,8 százalékos növekedési ütemről jövőre 1,5 százalékra gyorsul.
- Németországban 2023-ra 0,3 százalékos bővülést jelez előre a szervezet, 2024-re pedig 1,7 százalékos növekedést.
- Franciaországban idén 0,7 százalékos, jövőre 1,3 százalékos gazdasági bővülés várható,
- Olaszországban idén 0,6 százalékos, jövőre 1,0 százalékos növekedés valószínű,
- Spanyolországban pedig idén és jövőre is 1,7 százalékos bővülést vár az OECD.
- Az Egyesült Államok gazdasága a várakozások szerint az idei 1,5 százalékos bővülés után 0,9 százalékkal nő 2024-ben.
- Kína gazdasága idén 5,3 százalékkal, jövőre 4,9 százalékkal bővül, míg
- az orosz gazdaság idén 2,5 százalékkal, jövőre 0,5 százalékkal zsugorodik.
Az OECD a szigorú monetáris politika folytatását javasolja, megjegyezve, hogy a szolgáltatások terén tapasztalható tartós inflációs nyomás és a feszes munkaerőpiacok költségnyomása miatt számos központi banknak magas szinten kell tartania az irányadó kamatlábakat egészen a jövő évig.
Az Egyesült Államokban és az euróövezetben is további kamatemelésekre van szükség.
A háború okozta nagyfokú bizonytalanság súlyos károkat okozhat. A kereskedelmi feszültségek jelentősek, a jövőben pedig súlyosbodhatnak. A pénzügyi sérülékenységgel kapcsolatos aggodalmak fokozódtak. Az infláció az előrejelzések szerint 2023-ban és 2024-ben fokozatosan mérséklődik, de a legtöbb országban 2024 második feléig a központi banki célkitűzések felett marad. A G20 gazdaságainak inflációja a 2022. évi 8,1 százalékról 2024-re várhatóan 4,5 százalékra csökken - olvasható az OECD jelentésében.
Címlapkép: Shutterstock