A történelemben mindig voltak ellentétek a generációk között, ez a világon mindenhol így van, ettől nem kell megijedni. A generációs sajátosságok akkor is jelen lesznek, amikor egy generáció tagjai már 60 év felettiek, az életkornak és a generációnak nincs kapcsolata egymással.
Az ember egy életkort tart általában tökéletesnek: a sajátját,
az összes többi generáció fura. Tinédzserként ugyanolyan idősnek látjuk a 30 és a 60 év felettieket, majd ahogy haladunk előre a korban, úgy változik.
Az életünk első 7 éve az igazi valóság: ezt tekintjük az életünk legmeghatározóbb időszakának, az itt szerzett generációs tapasztalatok fogják meghatározni az egész világról alkotott képünket. A generációs megközelítés egy össztársadalmi jellemző, nem kötött az életkorhoz, a kamaszok régen is ugyanúgy viselkedtek, mint ma.
Jelenleg 6 generációt különböztetünk meg (bár Steigervald Krisztián szerint van egy hetedik is):
- A legidősebb a csendes vagy veterán generáció, ők 1928-1945 között születtek. A viselkedésüket a világháború határozta meg, ezért a bizonytalanság, a biztonság keresése jellemzi őket. Jól látszik ez a vasárnapi ebéden is: veterán generáció szigorú étrendet követ, minden vasárnap, pontosan délben tyúkhúslevest és rántotthúst kell enni.
- A következő az 1946-1964 között született emberek a baby boomerek, a generáció neve már egy kifejezéssé is vált a fiatalok körében. Feladatorientált, felnőtt társadalomban töltötték a gyermekkorukat, valamint ők voltak az elsők, akik nem feltétlenül tisztelték az idősebbeket.
- Az 1965 és 1979 közöttiek az X generáció, az első, nem biológiai alapon, hanem a média fejlődése alapján megkülönböztetett korcsoport. Ők voltak az elsők, akik a televízión nőttek fel.
- A következő generációt a walkman hozta létre, ez az Y generáció, ahova az 1980 és 1994 között született emberek tartoznak. Ez volt a kezdete az énközpontú világnak: az ekkor született gyermekek már egy ilyen társadalomba születnek bele, ellentétben az előző generációval, akik a társadalmat helyezték előtérbe.
- 1995-től kezdve egyre nagyobb teret nyer az internet, a Z generáció együtt fejlődik vele, ide egészen a 2009-ig született emberek tartoznak.
- A 2010 után megszületettek alkotják az alfa generációt, ők már mobiltelefonnal a kezükben jöttek világra, teljesen a digitális világban élik az életüket.
A digitális tartalom hatására jelentősen csökken a koncentrációs képesség:
az első generációk gyermekei 12-15 percig tudtak figyelni a tanárra, a Z generációnál ez 3, az alfa generációs iskolásoknál pedig már csak 2 perc.
A szakértő szerint a 2023 után világra jött gyermekek már a béta generációba tartoznak, ők azok, akik már a virtuális valóságba születtek bele. A különbségek miatt nehéz megérteni a többi generációt, de fontos, hogy nyissunk az idősebbek és a fiatalabbak felé is, hiszen csak így tudunk békességben egymás mellett élni.
A Portfolio Gen Z Fest 2023 konferenciájáról készült fotókat az alábbi képre kattintva lehet megtekinteni:
Fotó: Koji Melinda