Előfizetői tartalom

Orbán Viktor elárulta a következő időszak legmeghatározóbb gazdasági terveit

Portfolio
Szombat délelőtt megtartotta hagyományos tusványosi beszédét Orbán Viktor. Beszéde elején a kormányfő többek között a világ erőegyensúlyának elmozdulásáról, napjaink kihívásairól, valamint Románia schengeni övezethez történő csatlakozásának támogatásáról beszélt. Ezt követően pedig ismertette, hogy melyek a 2030-ig tartó időszak legfontosabb gazdasági céljai.

Emellett a miniszterelnök kiemelte, hogy Magyarország számára fontos a 2010 óta tartó út szem előtt tartása, ezt követően pedig a 2030-ig tartó gazdasági célokról is szót ejtett:

  • A kormányfő elmondta, hogy időarányosan jól állnak a célok megvalósításával, hiszen a magyar gazdaság összteljesítménye az elmúlt 13 évben megháromszorozódott, és 80 ezer milliárd forintra nőtt, 2030-ra a cél azonban az, hogy 160 ezer milliárd forintra növekedjen ez a szám. Azt is rögzítette, hogy

az egy főre jutó GDP-t az EU átlagához képest a tavalyi 78%-ról 2030-ra 85-90 százalékos sávba akarja emelni a kormány.

  • A miniszterelnök emellett azt is elmondta, hogy a magyar gazdaság exportja az utóbbi 13 évben megháromszorozódott, a foglalkoztatottsági ráta pedig jelenleg 77 százalék, a cél azonban az, hogy ez az évtized végére 85 százalékra emelkedjen.
  • Elárulta: kiemelt cél, hogy a jelenlegi 28 százalékos energiaimport függőség 2030-ra 0 százalékra csökkenjen. Ez értelmezésünk szerint az ország nettó villamosenergia-importjára vonatkozik, máshogy nem lehetséges. A kormányfő ugyanis rögzítette, hogy továbbra is cél Paks II. megépülése 2030-ra, és utalt a magyarországi naperőmű boomra is. Így értelmezésünk szerint a 2030-ra 0%-os nettó áramimportra utalt, arra a feltételezésre építve tehát, hogy addigra a két atomerőmű párhuzamosan működik majd, és közben a jelentős naperőművi kapacitás tavasztól őszig sok áram exportját teszi majd lehetővé, és így az év egészét tekintve nettó értelemben az export és az import volumene kiegyenlíti egymást és így tudna nullára csökkenni a nettó import az elmúlt évtizedekre jellemző 25-30 százalék körüli ingadozáshoz képest. Utalt rá a kormányfő, hogy a következő években összesen 11500 milliárd forintnyi forrást tervez elkölteni a kormány energetikai beruházásokra.
  • Az oktatással kapcsolatban a miniszterelnök ismertette, hogy 2010-ben még egyetlen hazai egyetem sem volt benne a világ top 5 százalékában, tavaly azonban már 11 hazai egyetemnek is sikerült bekerülnie a legjobbak közé.
  • Továbbá szót ejtett az ütőképes magyar hadsereg fontosságáról, valamint nemzeti hadiipar fejlődéséről is.
  • Azt is rögzítette, hogy taktikai, strarégiai ügyekben akár lehet is kompromisszum az Európai Unió intézményeivel, de elvi/szellemi szintű ügyekben, családvédelemben, nem lehetséges ilyesmi.

A következő egy év gazdasági pályáját ismertetve Orbán Viktor azt mondta:

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés