Egy nemrégiben készült tanulmány azt javasolja, hogy a dohánytermékek vásárlásának korhatárát 22 évre emeljék fel a kormányzatok. Ez az ajánlás annak fényében született, hogy a 20 éves koruk előtt dohányozni kezdők számára jelentősen nagyobb kihívást jelent a leszokás. A kutatás szerint egy ilyen lépés potenciálisan csökkenthetné a nikotinfüggőség arányát világszerte.
A tanulmányt egy japán kutatócsoport végezte, akik 1382 dohányost vizsgáltak, akik egy kiotói dohányzásról leszoktató klinikára jártak. A résztvevőket két csoportra osztották aszerint, hogy mikor kezdtek el dohányozni: azokra, akik 20 éves koruk előtt kezdték el, és azokra, akik 20 évesen vagy annál idősebb korukban kezdték el.
A kutatásban résztvevők nikotinfüggőségének súlyosságát a kutatók a nikotinfüggőség Fagerström-tesztjével (FTND) mérték. Ez a szabványos eszköz a nikotintól való fizikai függőség intenzitását értékeli olyan kérdések segítségével, mint például "hány nappal az ébredés után szívja el az első cigarettát?" és "hány cigarettát szív el naponta?". A válaszokat ezután pontozzák és összesítik, hogy meghatározzák a függőségi szintet az alacsony (egy-kettő) és a magas (nyolc vagy magasabb) között.
Ezeken kívül a résztvevők leheletének szén-monoxid-szintjét is megmérték, ami azt jelezte, hogy az elmúlt 24 órában hány cigarettát szívtak el. Az összes résztvevő közül 556-an a 20. életévük betöltése előtt kezdtek el dohányozni - jelenleg ez a legális korhatár Japánban a dohányvásárláshoz -, míg 826-an később kezdtek el dohányozni.
Az adatok azt mutatták, hogy azok, akik 20 éves koruk előtt kezdtek el dohányozni, átlagosan napi 25 cigarettát szívtak, míg azok, akik később kezdtek el dohányozni, átlagosan napi 22 cigarettát. A korán kezdők magasabb légúti szén-monoxid-szintet is mutattak. Továbbá a korán kezdőknek csak 46%-a tudott sikeresen leszokni a dohányzásról, míg a 20 éves vagy annál idősebb korban kezdők körében ez az arány 56% volt.
Az eredményeket az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) 2023-as kongresszusán mutatták be Amszterdamban. Dr. Koji Hasegawa, a Kiotói Orvosi Központ Nemzeti Kórházi Szervezetének munkatársa, a tanulmány egyik szerzője elmondta: "Eredményeink azt mutatják, hogy a dohányzás korai elkezdése magasabb nikotinfüggőséggel jár, még fiatal felnőttkorban is".
Hozzátette továbbá, hogy a dohánytermékek vásárlásának törvényes korhatárának emelése ahhoz vezethet, hogy kevesebb ember válik nikotinfüggővé, és következésképpen csökkenhetnek a dohányzással kapcsolatos egészségügyi kockázatok.
Címlapkép forrása: Getty Images