A nők az Egyesült Államokban ma már majdnem olyan gyakran isznak alhoholt, mint a férfiak. Sőt, a harmincas és negyvenes éveikben járó nők isznak most többet, mint a férfi társaik.
Bár több férfi hal meg alkoholfogyasztás miatt, mint nő, a JAMA Network Open című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerint a különbség csökken. Az alkohol okozta éves halálozások az Egyesült Államokban 2007-ig mindkét nem esetében viszonylag stabilak voltak, majd ezt követően mindkét nem esetében néhány százalékponttal emelkedtek.
A 2018-as évtől kezdve a számok drámaian megugrottak. A nők halálozásai évente 15 százalékkal kezdtek emelkedni, szemben a férfiak 12,5 százalékos növekedésével.
A nők még a férfiakkal azonos mennyiségű alkohol fogyasztása esetén is érzékenyebbek a negatív hatásokra. A szakértők a nők testfelépítésére mutatnak rá, amely több zsírszövetet és kevesebb vizet tartalmaz, mint a hasonló súlyú férfiaké, ami magasabb és tartósabb véralkoholkoncentrációhoz vezet. A nőknek emellett kevesebb olyan enzimjük van, amely az alkoholt lebontja. Hormonális ingadozásaik pedig vélhetően szerepet játszanak abban, hogy milyen gyorsan bomlik le az alkohol a testükben.
Az alkoholfogyasztás emellett mellrák kialakulásához is vezethet, amelynek élethosszig tartó kockázata már napi egy pohár itallal is 9 százalékkal nő (minden további pohár tovább növeli az arányt), valamint az immunrendszer zavaraihoz, amelyek fokozhatják a fertőzéseket, és csökkenthetik a seb- és műtét utáni gyógyulást. A termékenységi problémák és a korai menopauza szintén összefüggésbe hozható az alkohollal. És persze a terhesség alatt alkoholt fogyasztó nők gyermekeiket a fizikai, mentális és viselkedési problémák kockázatának teszik ki.
Címlapkép forrása: Shutterstock