Az európai pénzügyi vezetők spanyolországi Santiago de Compostelában tartott találkozóján adott interjújában Raposo aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a törékeny gazdasági körülmények és a csökkenő exportkereslet potenciálisan súlyosbíthatja a meglévő növekedési kihívásokat az egész EU-ban.
Bár a portugál jegybank alelnöke jelezte, hogy "nem pesszimista" a gazdasági kilátásokat illetően, rámutatott, hogy a csökkent exportkereslet tovább terhelheti az amúgy is küszködő gazdaságot. A gyorsan lassuló infláció és az EKB korábbi kamatemeléseinek elhúzódó hatásai miatt jelezte, hogy a hitelfelvételi költségeket a jelenlegi szinten kívánja tartani.
"Vissza kell hoznunk az inflációt a célszintre, ez az első számú célunk" - hangsúlyozta Raposo.
Ez már sínen van, és a maginfláció végre csökken. Ha a gazdaság még egy kicsit lassul - márpedig ez lehetséges -, akkor talán hamarabb elérjük ezt a célt, mint ahogyan azt egyes előrejelzések sugallják
- jelentette ki a Bloomberg szerint.
Az EKB a közelmúltban már tizedik egymást követő alkalommal emelte a hitelfelvételi költségeket, és frissített gazdasági előrejelzéseket tett közzé, amelyek szerint az infláció 2025 második felében eléri a 2%-ot. Ezeket az előrejelzéseket azonban azelőtt fogalmazták meg, hogy az adatokból kiderült volna, hogy a gazdasági bővülés az év második negyedévében sokkal gyengébb volt az eredetileg becsültnél.
Raposo megjegyezte: "Eddig az euróövezet gazdasága meglehetősen ellenálló volt. De nagy nyomás nehezedik a külső keresletre. A Kínával való kapcsolatok az utóbbi időben feszültebbé váltak, és erre oda kell figyelnünk, mivel ez a kereslet csökkenéséhez vezethet, és a stagnálásunk súlyosabbá válhat, mint amire számítottunk"."
Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az EKB pontosan megértse az árnyomás forrásait és azt, hogy a kamatemelések hogyan hatnak a gazdaságra. Raposo megjegyezte, hogy a Kormányzótanács legutóbbi ülésén jelentős időt szentelt e kérdések megvitatására.
Raposo, aki decemberben vette át a Banco de Portugal alelnöki tisztségét, az intézményen belül a pénzügyi stabilitással és a piacokkal kapcsolatos feladatokat lát el. Mario Centeno kormányzó mellett rendszeresen részt vesz az EKB Kormányzótanácsának ülésein is, ezért is fontos a mostani kijelentése.
Az EKB legutóbbi kamatemelési döntéséről szólva Raposo megjegyezte: "Ha engem kérdeznek, ezúttal inkább szünetet tartottam volna.
A jelek mind itt vannak: a maginfláció csökkent, a headline infláció pedig megfeleződött, az export lassul, a foglalkoztatás növekedése is alacsonyabb, a hitelezés pedig lassult.
Hozzátette, hogy habozása azon aggodalmakból fakad, hogy a korábbi kamatemelések teljes hatása talán még nem érvényesült, hangsúlyozva a transzmissziós mechanizmus alapos vizsgálatának szükségességét.
Címlapkép forrása: Getty Images.