A harmadik negyedévben 0,1%-kal esett a német gazdaság az előző negyedévhez viszonyítva, azaz Európa legnagyobb gazdasága továbbra is szenved. A gyenge gazdasági teljesítmény már nem nevezhető átmenetinek, a stagnálás környéki aktivitás már egy éve tart. Némi pozitívum csak, hogy a visszaesés mértéke kisebb lett a vártnál: az elemzők 0,3%-os mérséklődésre számítottak a harmadik negyedévben.
Az előző év azonos időszakához képest a visszaesés mértéke (naptárhatástól tisztítva) 0,8% volt, tehát a gyenge gazdasági teljesítmény nem mély visszaesést, inkább stagnálás környéki aktivitást jelent. Az éves visszaesés mértéke az előző negyedévben 0,4% volt.

A német gazdaságra két oldalról is nyomás helyeződik: egyrészt a tavalyi energiaválság még mindig érezteti hatását a termelésben, másrészt az EKB kamatemelései jelentősen visszavetették a hitelkihelyezést. A kamatok még néhány negyedéven keresztül a jelenlegi magas szinten maradhatnak, a megemelkedett energiaárak hatása viszont szépen lassan kifuthat.
A némethez hasonlóan gyenge teljesítmény egyébként nem jellemző Európa egészére: a legtöbb országban megfigyelhető a lassulás, de visszaesés az egész évet tekintve Németországon kívül csak kevés eurózóna-tagállamban várható. Európa legnagyobb gazdasága jobban megszenvedi a jelenlegi helyzetet.
Németország már a korona- és energiaválságok előtt is gyengébben teljesített, mint az eurózóna átlaga, a növekedés nyomott volt a 2020 előtti években is. Sokan emiatt ismét "Európa nagy betegeként" kezdik emlegetni a német gazdaságot, és reformokat sürgetnek, amelyekkel magasabb növekedési pályára állítható a gazdaság.
A jövőre nézve sem a ciklikus ellenszél, sem a strukturális kihívások nem fognak egyhamar megszűnni vagy megváltozni
– írta gyorsértékelésében az ING.
Szerintük nem szabad túlértékelni az Ifo-index legutóbbi javulását. Ez inkább egy olyan gazdaságot tükröz, amely alacsony szinten elérte a mélypontot, mintsem hogy erőteljes fellendülést jelezne. Az Európai Központi Bank monetáris politikai szigorításának folyamatos érvényesülése, a készletciklus még mindig nem fordult, és az új geopolitikai bizonytalanságok továbbra is nyomasztják a német gazdaságot.
A strukturális gyengeségek legalább egy évtizeden keresztül halmozódtak fel, ezért szinte lehetetlen gyors fordulatot látni – írják. Következésképpen a német gazdaság várhatóan nemcsak idén, hanem jövőre is a kisebb zsugorodás és a stagnálás közötti zónában marad a bank elemzői szerint.
Címlapkép forrása: Getty Images