Óriási gázkitermelésbe kezd a Mol!
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a magyar-kazah csúcstalálkozót követően arról tájékoztatott, hogy az ülés kiemelt napirendi pontja volt az energetikai együttműködés. Szijjártó hangsúlyozta: a diverzifikáció rendkívül fontos lesz a jövőben is, stratágiai fontosságú lesz, hogy Magyarország több forrásból tudjon energiaforrásokat vásárolni.
Szijjártó Péter ennek kapcsán kiemelte, hogy
Kazahsztán a következő időszakban lényeges forrása lehet a diverzifikációnak,
a közép-ázsiai ország szerepe nőni fog mind a kőolaj-, mind a földgázszállítás terén.
Már az idei évben rekordmennyiségű kőolajat vásárolunk Kazahsztánból, amely vegyesen szárazföldi, csővezetékes és tengeri szállítással érkezik Magyarországra
- jelentette be. Elmondása szerint idén mintegy 630 ezer tonnányi kazah kőolaj érkezik hazánkba.
A miniszter kiemelte, hogy a Mol kazah és kínai partnereivel tizenöt év felkészülési munka után még az idei év vége előtt, decemberben megkezdi a Rozskovszkij földgázmező kitermelését Kazahsztánban. Szijjártó szerint
a magyar vállalatra a termelés felfutásával körülbelül százmillió köbméternyi kitermelés jut majd évente,
amelynek feldolgozását követően döntést lehet hozni értékesítéséről.
Ez kifejezetten nagy számnak tekinthető még a Mol mércéjével mérve is, a társaság magyarországi gázkitermelési volumene ugyanis 1,4 milliárd köbméter volt tavaly - a csoportszintű földgáz-kitermelés 2022-ben 2,4 milliárd köbméter volt, ennek 4,2 százalékát teszi ki a kazah projekt.
Még márciusban, egy magyarországi gáztalálat apropóján emlékeztetett az olajtársaság egyik vezetője, hogy a kormány terve a hazai 1,4 milliárdos kitermelési számnak a 2 milliárd köbméterre történő felfuttatása. A teljes hazai gázfogyasztás átlagosan körülbelül 8,5-9 milliárd köbméteren alakul, ennélfogva kifejezetten magas az ország importigénye.
Címlapkép forrása: Getty Images