Ukrajna új gázmegállapodása: Zelenszkij szerint már jövő héten aláírhatják

Ukrajna új gázmegállapodása: Zelenszkij szerint már jövő héten aláírhatják

Ukrajna európai partnerektől is kap majd földgázt a következő fűtési szezon biztonságos lebonyolítása érdekében – jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóüzenetében. A megállapodás előkészületei folyamatban vannak, és a tervek szerint már a jövő héten aláírhatják a szükséges megállapodásokat az Olaszországban megrendezendő Ukrajna újjáépítéséről szóló nemzetközi konferencián.

Történelmi áttörés a válságországban

Történelmi áttörés a válságországban

Az energiaexport lökheti tovább Argentínát a gazdasági fellendülés útján - írta meg a Bloomberg. Javier Milei elnök támogató intézkedései miatt ugyanis 2025 tavaszán dinamikus növekedésnek indult az olaj- és gázkitermelés a Vaca Muerta mezőn. A főként exportcélokat szolgáló energiatermelés bővülése fordulatot hozhat az argentin gazdaságban, hiszen a devizaellátottság biztosítása és az árfolyamkockázat csökkentése mellett a reálgazdaságra is jelentős ösztönzőként hathat.

Kibúvó az amerikai szankciók alól? Így fizet Magyarország az orosz gázért

Kibúvó az amerikai szankciók alól? Így fizet Magyarország az orosz gázért

Szijjártó Péter csütörtök reggel bejelentette, hogy Oroszország októberig meghosszabbította azt a rendeletét, amely lehetővé teszi hazánk számára az orosz földgáz importját. Bár a 2022-ben kiadott rendelet valóban megkönnyíti a fizetések teljesítését, a helyzet ennél összetettebb. Ezért megnéztük, hogy milyen mechanizmusok és háttérfolyamatok teszik lehetővé a gázkifizetéseket.

Azerbajdzsánban terjeszkedik a Mol:  3000 négyzetkilométeren kutatnak olaj után

Azerbajdzsánban terjeszkedik a Mol: 3000 négyzetkilométeren kutatnak olaj után

Egy friss uniós rendelet miatt egyre sürgetőbbé válik a Mol számára az orosz olajról való leválás, a kutatás-termeléssel foglalkozó Upstream szegmensnél ebben fontos szerepet játszhat Azerbajdzsán: a társaság ugyanis nemcsak a világ egyik legnagyobb offshore olajmezőjében van itt jelen, hanem nemrég szárazföldi kutatási területeken is új lehetőségeket kapott, az első kutatási fázis után pedig 30 évre kapja meg a kitermelési jogokat. Marton Zsombor, a Mol kutatás-termelés üzletágának vezetője a Portfolio-nak adott interjúban beszélt az azeri terjeszkedés okairól, a hazai kutatási sikerekről, valamint arról, hogyan tud a cég hatékony működéssel és alacsony költségszinttel felkészülni egy volatilis olajpiaci környezetre.

Zuhanórepülésben a gáz ára: Trump bejelentése megrengette a piacot

Zuhanórepülésben a gáz ára: Trump bejelentése megrengette a piacot

Zárás előtt nem sokkal már közel 14%-os mínuszban jár a holland TTF gáztőzsde irányadó jegyzése, miután Donald Trump a kora hajnali órákban bejelentette: fegyverszünet született Irán és Izrael között. A geopolitikai feszültségek enyhülése azonnali árfolyamreakciót váltott ki a piacon, látványos esést okozva a földgáz jegyzésében.

Ha lángba borul a Közel-Kelet, azt az európai gázárak is megérzik

Ha lángba borul a Közel-Kelet, azt az európai gázárak is megérzik

A közel-keleti konfliktus drámai hatással van nemcsak a kőolaj-, hanem a földgázpiacokra is: egyik napról a másikra 10–15%-os ármozgások alakultak ki az európai gázpiacon. Bár a legfrissebb fejleményekből nehéz megállapítani, hogy az eszkaláció vagy deeszkaláció irányába tartanak a folyamatok, a Hormuzi-szoros fölött továbbra is ott lebeg Irán démoklész kardja. Ezért megnéztük hogy mindez milyen hatással lehet az európai – köztük a magyar – földgázárakra és ellátásra.

Beszakadt a gáz ára!

Beszakadt a gáz ára!

Nagyot zuhant a mai kereskedésben az európai földgáz határidős jegyzése, az Izrael és Irán közti tűzszünet megkötésére reagálnak ilyen hevesen a befektetők.

Erős kijelentést tett Nagy Márton: Magyarországot is fenyegeti az iráni–izraeli háború

Erős kijelentést tett Nagy Márton: Magyarországot is fenyegeti az iráni–izraeli háború

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint az Izrael és Irán közötti konfliktus három súlyos csatornán keresztül veszélyezteti Európát: az energiabiztonságot, a tengeri áruszállítást és a migrációs nyomást. A tárcavezető kiemelte, hogy a Hormuzi-szoros elzárása globális olajellátási zavarokat okozhat, a kereskedelmi útvonalak blokádja inflációt gerjeszthet, míg a közel-keleti instabilitás újabb migrációs hullámokat indíthat el. A kormány vasárnap összehívta a Védelmi Tanácsot is, hogy értékelje a gyorsan romló biztonsági helyzetet.

Ellátásbiztonsági kockázatokra ugrik az európai gázár

Ellátásbiztonsági kockázatokra ugrik az európai gázár

A közel-keleti konfliktust követően nem csak az olaj, hanem a földgázárak is emelkednek. A folyamatban kisebb enyhülést hozott a mai, pénteki kereskedési nap - de a kockázatok továbbra is nyomás alá helyezik a piacot.

Jöhetnek az új bányászati koncessziók Magyarországon

Jöhetnek az új bányászati koncessziók Magyarországon

A belföldi energiakitermelés fokozása érdekében öt év szünet után hirdetett meg újabb bányászati koncessziókat tavaly ősszel az Energiaügyi Minisztérium. A márciusban eredményesen lezárult eljárások alapján már a koncessziós szerződéseket is megkötötték Buzsák, Csongrád, Hatvan, Kiskőrös, Kiskunhalas és Tamási területekre - közölte a tárca. Az Energiaügyi Minisztérium a kiírás kedvező tapasztalatai alapján újabb koncessziós felhívások idei meghirdetését tervezi.

Tőkecunami az energiapiacon - akadnak váratlan nyertesek

Tőkecunami az energiapiacon - akadnak váratlan nyertesek

A megnövekedett geopolitikai feszültségek és gazdasági bizonytalanságok ellenére 2025-ben rekord értékű, 3300 milliárd dollárnyi beruházás valósulhat meg a globális energiaszektorban. Bár első pillantásra egyértelműnek tűnhet, hogy hová áramlik ez a hatalmas összeg, a beruházási folyamatok mögött számos meglepő tendencia rajzolódik ki.

Nem az a kérdés, hogy leválunk-e az orosz földgázról

Nem az a kérdés, hogy leválunk-e az orosz földgázról

Az európai- és a magyar versenyképességnek csak egy része a magas energiaár, legalább akkora, vagy még fontosabb része a meglevő szabályozási környezet, illetve az, hogy milyen hozzáadott értékű terméket tudunk legyártani – hangzott el a Portfolio EnergyTalks podcastjában, ahol Pletser Tamás, az ERTE Bank olaj és gázipari elemzője, valamint Rékai Gábor, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnökségi tagja, az E.ON képviselője beszélgetett a hazai földgázpiac kihívásairól. A szakértők szerint a földgáz szerepe az áramtermelésben a következő évtizedekben is meghatározó marad, miközben a megújuló energiaforrások terjedésével nő a kiegyenlítő kapacitások iránti igény.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.