Az amerikai Energiaügyi Minisztérium (DOE) közzétette azt a tanulmányát, amely egy újabb fontos lépés a Biden-adminisztráció által elrendelt LNG-exportengedélyezési patthelyzet feloldásának folyamatában.
Bár az orosz gáz ukrajnai tranzitja idén leállt, az osztrák központi gázhub (CEGH) forgalma mégis növekedett, amivel megerősítette szerepét a régióban. A kereskedési volumenek - különösen Németország és Olaszország irányából - élénkültek, miközben az árak csökkentek és a tárolók menetrendszerűen töltődtek – ami még a szakértőket is meglepte. Mindezt árnyalja, hogy az OMV vezérigazgatója minapi interjújában egyértelművé tette: az osztrák energiacég a háború lezárulta után nem zárja ki az orosz földgáz újbóli vásárlását.
Jelentős fordulat állt be a korábbi évekhez képest a mögöttünk hagyott 2024/2025-ös fűtési szezonban. A megelőző két év enyhe teleit követően ezúttal lényegesen hidegebb időjárás növelte a háztartások fűtési költségeit, miután január és február hónapban drasztikusan nőtt az áram- és gázfelhasználás. Eközben érdekes trendek figyelhetők meg a fogyasztási adatokban: a fűtési rendszerek elektrifikációja a téli áramigényt is jelentősen megnöveli, miközben az egyre jobban elterjedő napelemes rendszerek valamennyire enyhíteni tudják a magasabb keresletet.
Donald Trump ciklusának kezdetén azt ígérte, hogy Amerikát az energiahordozókat exportáló országok listájának legtetejére repíti. Az amerikai elnök azonban azzal nem számolt, hogy az ezzel együtt végrehajtott zöld energiatermelők leépítése súlyos kockázatot jelent a belföldi inflációra.
A magyar áramfogyasztás 6%-kal ugrott az elektrifikációs trend mellett, a gázfogyasztás pedig a fűtési szezonban összességében 17%-kal – derült ki az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs (EVOT) pénteki üléséről közzétett összefoglalóból. Az Energiaügyi Minisztérium Facebook-posztja azt is jelzi, hogy a következő hetekben sorra jönnek az új energetikai támogatási pályázatok a Jedlik Ányos Energetikai Programban, így például a cégek sokasága által várt vállalati energiatároló pályázat is megjelenik.
Tajvan arra készül, hogy szombaton leállítja az utolsó még működő atomerőművi blokkját - írja a Bloomberg. Bár a lépés része annak a hosszú távú törekvésnek, hogy a Kínával szomszédos szigetország megszabaduljon a nukleáris technológiától, az atomenergia helyébe lépő LNG-importtól való függőség sebezhetőbbé teszi Kínával szemben.
A 2021-ben kötött hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási szerződés keretében a Gazprom ingyen szállítja le a földgázt a magyar határig, azaz Kiskundorozsmáig; és a szerződés pontos ismeretében komoly kártérítési felelőssége lenne az MVM-nek, ha a friss európai bizottsági terv alapján ki kellene lépnie a szerződésből – jelezte a Patrióta Youtube csatora keddi beszélgetése során Czepek Gábor.
Áprilisban először fordult elő, hogy Lengyelországban a szén aránya 50% alá csökkent az áramtermelésben – derül ki a Forum Energii friss jelentéséből. Bár a fosszilis energiahordozó továbbra is meghatározó, a megújulók és a földgáz szerepe egyre jelentősebbé válik az energiamixben.
Az Európai Bizottság jogi kiskapukon keresztül készül megkerülni Magyarország esetleges vétóját az Oroszország elleni gazdasági szankciók meghosszabbításában. A cél, hogy a 200 milliárd eurónyi befagyasztott orosz vagyon és más kulcsfontosságú intézkedések érvényben maradjanak, még akkor is, ha nincs egyhangú tagállami támogatás. Az alternatív eszköztár részeként tőkekorlátozások, vámok és új energiapolitikai szabályok bevezetése is szóba került.
Németországnak a megújuló energiahordozók és a földgáz kombinációjával kell fedeznie energiaszükségletét – jelentette ki Katharina Reiche új német gazdasági miniszter pénteken.
Amerikai és orosz tisztviselők továbbra is titkos tárgyalásokat folytatnak arról, hogyan térhetne vissza az orosz gáz az európai piacokra. De nem ingyen: Trump cserébe részesedést szeretne a gázexporthoz tartozó bevételekből. Ehhez viszont kellene az EU is, mint vevő - egyelőre azonban ez nagyon messzinek tűnik.
Az Európai Unió célja, hogy 2027 végére teljesen megszüntesse az orosz földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag importját. A frissen bemutatott brüsszeli terv 9 pontban határozza meg az ehhez vezető lépéseket, amelyek között szerepel az új orosz gázszerződések betiltása, a meglévők felmondása vis maior hivatkozással, valamint kötelező nemzeti leválási tervek kidolgozása. Az orosz energiahordozók kiváltását diverzifikált LNG-importtal, a megújulók felfuttatásával és regionális együttműködésekkel segítenék. Mindez azt vetíti előre, hogy Magyarország energiabeszerzési keretei a következő években jelentősen átalakulhatnak, hiszen jelenleg jelentős orosz beszerzési súlya.
Az orosz energiaimport felszámolásáról szóló brüsszeli tervezet támadás a magyar rezsicsökkentéssel szemben, ennek nyomán évente nagyjából 600 milliárd forinttal nőne hazánk energiaimportjának költsége - jelentette ki szerdán Szijjártó Péter. A Portfolio gyors kalkulációval megnézte, hogy ez milyen mértékű tehernövekedést jelentene, ha valóban bekövetkezne, várhatóan két lépésben 2028-ig.
Már hallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai adás első részében az orosz energiahordozókról való uniós leválási terv részleteit fogjuk elemezni, arra is kitérve, hogyan érintheti ez a magyar költségvetést, és a lakosságot. A témában vendégünk lesz Weinhardt Attila, a Portfolio energiaipari elemzője. Az adás második részében a Nagy Márton által tegnap bejelentett 2026-os költségvetési tervekről lesz szó. Vendégünk lesz Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója és makroelemzője.
Az Európai Bizottság 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-importot, és ehhez már az év végéig kötelező nemzeti leválási terveket vár a tagállamoktól. Szijjártó Péter szerint ez a lépés ideológiai alapú, súlyosan sérti Magyarország szuverenitását, és veszélyezteti az energiaellátás biztonságát. Ha a magyar kabinet valóban nem teljesíti az új kötelezettségeket, az Európai Bizottság eljárást indíthat és súlyos pénzbüntetést szabhat ki.
Négy vállalat nyerte el a jogot, hogy az állami intézményeket földgázzal lássa el a következő három évben, mintegy 525 milliárd forintos keretösszegben. A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) által kiírt tender győztesei azonban olyan mértékű árréseket kínáltak, amelyek tízszeresen haladják meg a piacon szokásos értékeket.
Az ország a kriptoeszközök és a mesterséges intelligencia felé fordul.
2027-re az AI iránti globális igény Dánia éves vízkivételének 4-6-szorosát fogja kitenni.
Nem gördülékeny a holland-német együttműködés.
Június 1-jén lépne életbe az új vám.
Három halálos áldozatról szólnak a hírek.
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.