Ezt azután adta ki a tárca, hogy hétfőn videókonferencián egyeztetett egymással Varga Mihály pénzügyminiszter, illetve a spanyol soros elnökség illetékese, Nadia Calvino gazdasági miniszter (lásd címlapképünkön), felkészülve a csütörtöki brüsszeli ECOFIN ülésre. Az ülés egyik napirendi pontja az, hogy a tagállami gazdasági és pénzügyminiszterek véleményt cserélnek az uniós gazdasági kormányzás keretének javasolt reformjáról.
Az EU gazdasági kormányzási kerete a nemzeti költségvetési és gazdaságpolitikákra vonatkozó, valamennyi tagállamra alkalmazandó közös szabályok összessége. Ezek a szabályok az államháztartások fenntarthatóságának biztosítását és a konvergencia előmozdítását szolgálják, a makrogazdasági egyensúlyhiányok kezelése mellett. Az Európai Bizottság által kidolgozott, a spanyol soros elnökség által finomhangolt reform három javaslatból áll:
- rendelet a gazdaságpolitikák hatékony összehangolásáról és a többoldalú költségvetési felügyeletről,
- rendelet a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásának felgyorsításáról és pontosításáról,
- irányelv a tagállamok költségvetési keretrendszerére vonatkozó követelményekről.
A hétfői egyeztetés után a PM közleménye rámutat, hogy a magyar kormány támogatja azokat a törekvéseket, amelyek uniós szinten is fegyelmezettebb gazdálkodást céloznak, miután a járvány és a háború miatt megugrottak az adósságszintek és a költségvetési hiányok Európa-szerte.
A tárcavezető hangsúlyozta:
a spanyol uniós soros elnökség a magyar érdekeknek megfelelően módosította a gazdasági kormányzásra vonatkozó szabályozás tervezetét, amelyet így előzetesen Magyarország is támogat.
Ez azért fontos fejlemény, mert két hónappal ezelőtt, a gazdasági kormányzási szabályrendszer akkor tervezett átalakítási javaslatait még inkább elutasította a magyar kormány:
A mai közlemény szerint Varga Mihály rámutatott: a tárgyalások során egyetértett a magyar kormány az egyensúlyi mutatók javításával, „azonban következetesen elutasítottuk az Európai Bizottság túlzott jogkörökkel való felruházását a tagállamok költségvetésének meghatározásában”. A közlemény szerint „a spanyol elnökség a folyamatok felgyorsítása érdekében jelentősen változtatott az eredeti bizottsági javaslaton, és egy tervezetet készített elő, amely a Bizottság befolyását csökkenti, a tagállamokét pedig növeli a gazdasági kormányzásban”.
Ezután jelentette ki a PM közleménye azt, hogy
Az új tervezet szintén figyelembe veszi azt a Magyarország által is kért módosítást, amely szerint a védelmi többletkiadásokat vegyék figyelembe a maastrichti hiányszint értékelésekor.
Összességében tehát a fentiek, illetve a védelmi kiadások elszámolási könnyítése miatt jelezhette azt hétfő este a PM, hogy kész támogatni a spanyol soros elnökség által javasolt módosítások mellett a gazdasági kormányzás reformját.
Címlapkép forrása: Varga Mihály Facebook-oldala