A múlt hónap hatalmas különbséggel döntötte meg a korábbi, 2019-es októberi hőmérsékleti rekordot - közölte az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata (C3S).
A rekordot 0,4 Celsius-fokkal döntöttük meg, ami hatalmas különbség
- mondta Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese, aki az októberi hőmérsékleti anomáliát "nagyon szélsőségesnek" nevezte. A hőség az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok folyamatos kibocsátásának, valamint a Csendes-óceán keleti részén a felszíni vizeket felmelegítő El Nino időjárási minta idei megjelenésének az eredménye.
Globálisan októberben a felszíni levegő átlagos hőmérséklete 1,7 Celsius-fokkal volt melegebb, mint ugyanebben a hónapban 1850-1900-ban, amelyet a Copernicus az iparosodás előtti időszakként határoz meg.
A rekordot jelentő október azt jelenti, hogy 2023 "gyakorlatilag biztos", hogy a feljegyzett legmelegebb év lesz
- áll a C3S közleményében. Az előző rekord 2016 volt - egy másik El Nino-év. A Copernicus adatállománya 1940-ig nyúlik vissza.
Ha a mi adatainkat kombináljuk az IPCC adataival, akkor azt mondhatjuk, hogy ez az elmúlt 125 000 év legmelegebb éve
- mondta Burgess.
Az ENSZ éghajlat-változási tudományos testületének, az IPCC-nek a hosszabb távú adatai olyan forrásokból származó mérési adatokat is tartalmaznak, melyek jégpáncél-fúrások, a fák évgyűrűinek és korallok vizsgálatából származnak.
Október előtt csak 2023 szeptemberében fordult elő, hogy egy hónap ilyen nagymértékben megdöntötte volna a hőmérsékleti rekordot. "A szeptember nagyon, nagyon meglepett minket. Tehát a múlt hónap után nehéz eldönteni, hogy új éghajlati állapotban vagyunk-e. De most folyamatosan dőlnek a rekordok, és kevésbé lepnek meg, mint egy hónappal ezelőtt" - mondta Burgess.
Michael Mann, a Pennsylvaniai Egyetem klímakutatója elmondta: "A legtöbb El Nino-év most rekordokat döntöget, mert az El Nino okozta extra globális felmelegedés hozzáadódik az ember okozta felmelegedés egyenletes üteméhez."
Nem szabad hagynunk, hogy az idén tapasztalt pusztító áradások, erdőtüzek, viharok és hőhullámok az új normává váljanak
- mondta Piers Forster, a Leedsi Egyetem éghajlatkutatója.
"Az üvegházhatású gázok kibocsátásának gyors csökkentésével a következő évtizedben felére csökkenthetjük a felmelegedés mértékét" - tette hozzá.
Annak ellenére, hogy az országok egyre ambiciózusabb célokat tűztek ki a kibocsátás fokozatos csökkentésére, ez eddig nem történt meg. A globális CO2-kibocsátás 2022-ben rekordot döntött.
Címlapkép forrása: Sean Gallup/Getty Images