A brit olaj- és gázipari nagyvállalat a londoni Legfelsőbb Bíróságon nyújtotta be a keresetet. A Greenpeace aktivistái januárban szálltak fel a hajóra az Észak-Afrika atlanti partjainál lévő Kanári-szigetek közelében, hogy tiltakozzanak az olajfúrás ellen, és egészen Norvégiáig utaztak rajta.
A Reutersnek küldött e-mailben a Shell megerősítette, hogy jogi eljárás folyik, amikor arról kérdezték, hogy beperelte-e a Greenpeace-t az incidens miatt, de a követelés összegéről nem kívántak nyilatkozni.
A mozgó hajóra való felszállás a tengeren "törvénytelen és rendkívül veszélyes" volt - mondta a Shell szóvivője.
A tiltakozáshoz való jog alapvető, és mi teljes mértékben tiszteletben tartjuk. De ezt biztonságosan és törvényesen kell tenni
- mondta a szóvivő.
A hajót az Északi-tengeren található Penguins olaj- és gázmezőre szánták, ahol még nem folyik a termelés. Négy Greenpeace-aktivista kötéllel húzta fel magát a hajóra a felfújható csónakokból, amelyek nagy sebességgel üldözték a hajót. A tengeri tiltakozások az olaj-, gáz- vagy bányászati infrastruktúra ellen már régóta részei a Greenpeace tevékenységének.
A kártérítés, amelyet a Shell követel, a Reuters által látott dokumentum szerint magában foglalja a szállítási késésekkel kapcsolatos költségeket és a plusz biztonsági költségeket, valamint a jogi költségeket.
A kereset az egyik legnagyobb jogi fenyegetés a Greenpeace hálózat kampányolási képessége ellen a szervezet több mint 50 éves történetében
- áll a Greenpeace közleményében.
A csoport szerint a Shell felajánlotta, hogy 1,4 millió dollárra csökkenti a kártérítési igényét, ha a Greenpeace aktivistái beleegyeznek abba, hogy nem tiltakoznak többé a Shell tengeri vagy kikötői olaj- és gázipari infrastruktúrája ellen.
A Greenpeace azt mondta, hogy csak akkor teszi ezt meg, ha a Shell eleget tesz a holland bíróság 2021-ben hozott végzésének, amely szerint 2030-ig 45%-kal kell csökkentenie a kibocsátását, és amely ellen a Shell fellebbezett.
A Shell és a Greenpeace az ügy beadása óta tárgyalásokat folytatott, de a tárgyalások november elején véget értek - közölte a Greenpeace, hozzátéve, hogy most arra várnak, hogy a Shell további dokumentumokat nyújtson be a bírósághoz. A Greenpeace közölte, hogy ezután mérlegelni fogja a következő lépéseket, beleértve az ügy leállításának lehetőségét.
Címlapkép forrása: Frank Molter/picture alliance via Getty Images