Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy a szaglás és az ízlelés, amelyet a Covid-19 kulcsfontosságú tüneteiként azonosítottak a világjárvány korai szakaszában, csak sokára térhet vissza. Vagyis mire ezek az alapvető funkciók teljesen visszatérnek, több évet kell várni. A megfigyelések szerint ez az érzékszervi károsodás sok, hosszú ideig Covidban szenvedő egyénnél tartósan fennállt.
A kutatás 100 olyan személyre összpontosított, akik 2020 őszén az olaszországi Triesztben a Covid-19 egy enyhe formáját kapták el. Ezeket a személyeket véletlenszerűen választották ki, és 100 nem fertőzött személlyel együtt vizsgálták őket összehasonlítás céljából három éven keresztül. A fertőzött csoport közel kétharmada számolt be a szaglás és az ízérzékelés zavarairól.
Egy évvel a kezdeti megbetegedés után a fertőzött csoport körülbelül egynegyede még mindig problémákat tapasztalt az ízérzékelésével. A második év végére azonban már minimális különbség volt köztük és a kontrollcsoport között. A JAMA Otolaryngology című szaklapban csütörtökön megjelent tanulmány arra utal, hogy az ízlelési zavarok - amelyek a nyelvben lévő SARS-CoV-2 maradványaira adott immunválasz következtében az ízlelőbimbók károsodásával járnak - gyorsabban megszűnnek, mint a szaglással kapcsolatos problémák.
A Coviddal fertőzöttek több mint egynegyede a fertőzés után két évvel is problémákat tapasztalt a szaglással.
A harmadik évben azonban ez a probléma már nem volt lényegesen gyakoribb, mint a kontrollcsoportban. Ez biztató hír a becslések szerint 28 millió amerikai számára, akik a Covid-fertőzést követően szagláskárosodástól szenvedtek.
A szaglás és az ízlelés Covid miatti elvesztése messze nem csak egy kisebb kellemetlenség; étvágycsökkenéshez vezethet, ami fogyást és depressziót okozhat, valamint akadályozhatja a káros gázok vagy a füst észlelését.
Paolo Boscolo-Rizzo, a Trieszti Egyetem kutatója és csapata megjegyezte, hogy "a szaglás helyreállítása három éven keresztül folytatódik". Úgy vélik, hogy ezek az eredmények általánosan alkalmazhatóak azokra a fehér bőrű egyénekre, akik a világjárvány korai szakaszában enyhe tüneteket tapasztaltak.
Érdekes, hogy ez a szövődmény ritkább lett, mióta 2021 végén az omikron változat vált a Covid domináns törzsévé. A tudósok igyekeznek megérteni ennek az érzékszervi károsodásnak az okát, amelyet bizonyos genetikai eltérésekkel és a szaglótámasztó sejtek károsodásával hoztak összefüggésbe.
Címlapkép forrása: Jens Büttner/picture alliance via Getty Images