Az iparági szakértőkkel készített interjúkból a Reuters megtudta, hogy a hagyományosan a szél- és napenergia időszakosságának ellensúlyozására használt gáztüzelésű erőművek hosszú távú gazdaságossága jelentősen romlott az akkumulátorokkal szemben. Így egyre több gáztermelő létesítését mondják vissza a beruházók.
Az amerikai székhelyű nonprofit Global Energy Monitor adatai szerint az év első felében világszerte 68 gázerőmű-projektet függesztettek fel vagy töröltek.
A törlések között szerepel a Competitive Power Ventures döntése, miszerint lemond egy New Jersey-i gázerőmű-projektről, valamint a Carlton Power döntése, amely éppen azért nem építi meg az új termelőt, mert helyette a világ egyik legnagyobb akkumulátortelepét hozza létre Manchesterben. Utóbbi már egyértelműen mutatja, hogy az energiatárolás kerül a piac fókuszába szemben a fosszilis projektekkel.
Az akkumulátor-üzemeltetők ma már a gázerőművekkel versenyképes áron kínálnak tartalék energiát a hálózatoknak, ami megkérdőjelezi a hosszú távú gázkeresletre vonatkozó feltételezéseket.
A lítium-ion akkumulátorok ára 2016 és 2022 között a felére csökkent, elérve a 151 dolláros kilowattóránkénti árat, ami gazdaságilag vonzóbbá teszi a tárolást. De épp kedden jelentette be a Northvolt, hogy egy olyan technológiát fejlesztett ki, ami töredék áron képes hasonló tárolási kapacitásra, mint a lítium-ion akkumulátorok.
Mivel a megújuló energiaforrásokból történő termelés rekordszintet ért el Európában és az Egyesült Államokban is, a szél- és napenergia a villamosenergia-termelésben meghaladja a gázt, tovább csökkentve a gáztüzelésű erőművek szerepét az energiaátalakításban.
Az energiagazdaságosság átalakulása a gázerőművek pénzügyi modellezésének átértékelésére készteti a piacot, mivel a fejlesztők már nem feltételeznek állandó felhasználást az erőművek teljes élettartama alatt. Ehelyett a modellezésnek figyelembe kell vennie a csúcskeresletet és a megújuló források időszakos jellegét. Az akkumulátorok és a rendszerösszekötők növekvő részvétele a kapacitáspiacokon, amelyeket hagyományosan a fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművek uralnak, tükrözi a változó energetikai környezetet.
A gázerőműveket érintő kihívások ellenére a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítések növelhetik a fosszilis tüzelőanyaggal működő létesítmények költségeit, és megfontolandó a szén-dioxid-leválasztó infrastruktúra utólagos felszerelése. Eközben további zavaró tényezők – mint például a keresletoldali irányítási kísérletek és az elektromos járművek elterjedése, amelyek képesek tárolni és átcsoportosítani az energiát a csúcskereslet idején –, tovább csökkentik a hagyományos tartalék erőművek iránti igényt.
Címlapkép forrása: Getty Images