Jelenleg az olajpiac deficitben van, és a készletek gyors ütemben csökkennek - mondta Toril Bosoni egy oslói konferencián.
A globális olajkészletek alacsony szinten vannak, ami azt jelenti, hogy fokozott volatilitást kockáztatunk, ha akár a keresleti, akár a kínálati oldalon meglepetések érnek minket
- tette hozzá.
Három OPEC+ forrás a Reutersnek nyilatkozva elmondta, hogy az OPEC+ csoport az e hónap végi ülésén mérlegelni fogja, hogy további olajkínálat-csökkentést hajtson-e végre, miután az árak szeptember vége óta mintegy 16 százalékkal csökkentek. A Brent nyersolaj hordónkénti 81 dollár körüli szintre esett a szeptemberi, 98 dollár közeli 2023-as csúcsról. A kereslettel és a jövő évi esetleges kínálati többlettel kapcsolatos aggodalmak nyomást gyakoroltak az árakra, annak ellenére, hogy a másik oldalról az OPEC+ termeléscsökkentése és a közel-keleti konfliktus is támogatta őket.

2022 vége óta Szaúd-Arábia, Oroszország és az OPEC+ más tagjai több körben ígéretet tettek arra, hogy összesen napi 5,16 millió hordóval, azaz a globális kereslet mintegy 5 százalékának megfelelő mértékben csökkenti olajkibocsátásukat. Ebben benne van az OPEC+ által vállalat, napi 3,66 millió hordó, valamint további önkéntes csökkentések Szaúd-Arábia és Oroszország részéről.
A legutóbbi, júniusi ülésén az OPEC+ megállapodott, hogy 2024-ig korlátozza a kínálatot, Szaúd-Arábia pedig júliusban napi 1 millió eurós önkéntes termeléscsökkentést jelentett be, amelyet azóta 2023 végéig meghosszabbított.
Ennek ellenére az IEA mégis úgy látja, hogy 2024-ben kínálati többlet lehet a piacon, még akkor is, ha az OPEC+ országok meghosszabbítják kitermelés-csökkentésüket.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock