Villeroy elmondta, hogy az euróövezet folyamatos és a vártnál kissé gyorsabb dezinflációs tendenciája mellett sem érdemes egyhamar kamatcsökkentést várni – számolt be a Bloomberg.
„Vannak fennsíkok is, ahol megtapasztalhatjuk a magasság hatását és élvezhetjük a kilátást, értékelhetjük az előttünk álló utat. Valószínűleg ezt fogjuk tenni legalább a következő néhány ülésen és a következő néhány negyedévben” – mondta a francia jegybankár.
Az EKB tisztviselője jelezte, hogy az 1700 milliárd eurós PEPP-kötvényportfólióból történő újrabefektetések, amelyeket a Covid-járvány idején az infláció serkentésére terveztek, „valószínűleg 2024 vége előtt” megszűnhetnek. A jelenlegi iránymutatás szerint az újrabefektetések legalább az idei év végéig tartanak. Villeroy megjegyzései azért hangzottak el, mert a kereskedők továbbra is tétováznak a jövő évi kamatcsökkentésre vonatkozó lazaságra vonatkozóan, annak ellenére, hogy a központi bank elkötelezte magát a kamatok 4%-os szinten tartása mellett, mégha csak annyit is ígértek, hogy „elegendő ideig tartják fent a szintet”.
Miközben a pénzügyi piacok 70%-os esélyt jeleznek az első negyedpontos csökkentésre áprilisban és összesen több mint 90 bázispontra számítanak 2024 végéig, Villeroy türelemre intett, kijelentve: „Arra számítsanak, hogy a következő üléseink kicsit unalmasabbak lesznek„. Hozzátette, hogy a jövőbeni kamatcsökkentések előtt a bizonytalanság csökkenésére van szükség.
Annak ellenére, hogy a kamatlábak meghosszabbított platóját jelezte, Villeroy tartózkodott attól, hogy konkrét iránymutatást adjon egy esetleges kamatcsökkentés időzítésére vonatkozóan. Hangsúlyozta az óvatos megközelítés szükségességét, és felvázolta a kamatcsökkentés kulcsfontosságú kritériumait, beleértve a 2%-os céllal szilárdan és tartósan összeegyeztethető inflációs kilátások biztosítását.
Villeroy nyitottságát fejezte ki a határidős iránymutatáshoz való visszatérés lehetőségére a jövőben, bár indikatívabb és szerényebb formában.
Az EKB kötvényportfóliójával kapcsolatban Villeroy eltolta magától, hogy a PEPP-portfólió csökkentésének konkrét sorrendjéről beszéljen, arra hivatkozva, hogy a globális kötvénypiacokon nagyobb volatilitásra számít. Kiemelte, hogy pragmatikus megközelítésre van szükség, figyelembe véve a hazai monetáris politikára gyakorolt hatásokat.
Címlapkép: Francois Villeroy de Galhau, az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsának francia tagja. A fotó forrása: Kimimasa Mayama/EPA/Bloomberg via Getty Images