Portfolio signature

Így nehéz lesz megállítani a felmelegedést - Idén is nő a globális szén-dioxid-kibocsátás

Portfolio
Összességében idén is növekszik a Föld országainak szén-dioxid-kibocsátása, ezen belül viszont a legnagyobb szennyezők közül az Egyesült Államoké és az Európai Unióé csökken, jelentősen emelkedik viszont Indiában és Kínában, derül ki a Global Carbon Projekt legfrissebb elemzéséből.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Az előrejelzések szerint a fosszilis energiaforrások felhasználásából származó globális szén-dioxid-kibocsátás 2023-ban 1,1 százalékkal 36,8 gigatonnára fog növekedni, ráadásul a szén, a kőolaj, a földgáz és a cement esetében növekedés várható:

  • A szénből származó kibocsátás (ez a globális kibocsátás 41%-a) az előrejelzések szerint 1,1 százalékkal emelkedik, elsősorban Indiában és Kínában, de összességében a világ más részein is növekedés várható, de jelentősen csökken az Egyesült Államokban és az Európai Unióban.
  • Az olajból származó kibocsátás (ez a globális kibocsátás 32%-a) az előrejelzések szerint 1,5 százalékkal emelkedik, kis mértékben csökken az Egyesült Államokban és az Európai Unióban, de jelentősen növekszik Kínában és Indiában.
  • A földgázból származó kibocsátás (ez a globális kibocsátás 21%-a) az előrejelzések szerint 0,5 százalékkal emelkedik, az Európai Unióban jelentős csökkenéssel, az USA-ban, Kínában és Indiában pedig növekedéssel számolnak a tanulmányban.
  • A cement miatti kibocsátás (ez a globális kibocsátás 4%-a) az előrejelzések szerint 0,8 százalékkal nő, csökkenés várható az Európai Unióban, az USA-ban és Kínában, növekedés pedig Indiában és a világ többi részén.

Ezzel a fosszilis CO2-kibocsátás új rekordszintre emelkedik, és 1,4 százalékkal meghaladja a 2019-es, Covid előtti szintet, áll a Global Carbon Projekt legfrissebb elemzésében.

A Global Carbon Projekt egy nemzetközi kutatási projekt a globális fenntarthatósággal foglalkozó Future Earth kutatási kezdeményezésen belül, és a World Climate Research Programme kutatási partnere. Célja, hogy teljes képet alkosson a globális szénciklusról, beleértve annak biofizikai és emberi dimenzióit, valamint a köztük lévő kölcsönhatásokat és visszacsatolásokat.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés