Előfizetői tartalom

Megrángatták a forintot, ideges a piac - Megszólaltak az elemzők

Portfolio
Felkavarta az állóvizet az MNB a forint piacán, miután átmenetileg gyorsított a kamatvágási tempón, miközben egyre inkább úgy néz ki, hogy a költségvetési hiány kellemetlenül alakul. Elemzők szerint nem világos, hogy az MNB miért lépett a gázra, ha végül nagyobbat kell fékezni: vagyis a nyárra valójában ugyanoda érkezhet meg a kamat, mint az átmeneti gyorsítás nélkül. A forintpiac idegessé vált, az árfolyamingadozás megnőtt, a hazai deviza pedig közel egyéves mélyponton is járt. Elemzőket kérdeztünk arról, hogy milyen tényezők befolyásolhatják az árfolyam alakulását, akik arról is beszéltek, hogy 400 felett alakul-e majd az árfolyam a várakozásuk szerint.

Az elmúlt napokban jelentős árfolyamingadozást láttunk a forint piacán. A volatilitás azt követően nőtt meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a múlt héten nagyobb ütemben csökkentette az alapkamatot, mint a megelőző hónapokban. Természetesen az sem tett jót a forintnak, hogy a gazdaságpolitika irányítói között egyre nagyobb a feszültség, miközben a magyar gazdaság, illetve a költségvetési hiány alakulása felől is kedvezőtlen hírek jönnek. Így könnyen lehet, hogy valóban csak átmeneti volt a jegybank gyorsítása.

„A Concorde előrejelzése szerint az MNB a második negyedévben érdemben lassítani fog a kamatvágás ütemén, hiszen a 100 bázispontos kamatvágást követő jegybanki kommunikáció hangsúlyozta, hogy az első félév végére a piac által várt 6-7%-os kamatszint reális lehet. A kamatelőnyünk természetesen az első félévben fokozatosan csökkenni fog, de várakozásunk szerint kisebb mértékben, mint amennyit jelenleg a piac áraz” - mondta a Portfolio-nak Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője.

„A forint elmúlt néhány hét alatt bekövetkező gyengülése mindenképpen váratlan fejlemény volt – arra számítani lehetett, hogy hosszabb távon inkább gyengülni fog az árfolyam, de arra nem, hogy ennyire gyorsan” - írta a Portfolio-nak küldött elemzésében Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. "A gyengülést nem tudnám egyetlen tényezőre visszavezetni, több tényezőt érdemes figyelembe vennünk – és ezek nem is feltétlenül mind gazdasági jellegűek" - vélekedett.

Egyre nagyobb az ingadozás a forint piacán

  • Az MNB felkavarta az állóvizet az EURHUF-ban
  • Gyengék a magyar gazdaság fundamentumai
  • Meddig olvad a kamatelőny?
  • Gyengébb vagy erősebb forint várható hosszabb távon?
  • Hamarosan jön a 400 forint feletti euró?

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés