Európa ipara szenved, kicsit jobban, mint a magyar
Gazdaság

Európa ipara szenved, kicsit jobban, mint a magyar

Portfolio
Az eurózóna ipara februárban kis növekedést mutatott az előző hónapok jelentős esése után, nagy megkönnyebbülésről tehát nem beszélhetünk. A kontinens ipara immár régóta nem képes növekedni, és egyelőre nem látszik, hogy rövid távon kijönne a gyenge teljesítményből. A magyar ipar ezzel szemben februárban erős teljesítményt mutatott, de egyelőre idehaza sem beszélhetünk tartósan javulásról.

Februárban 0,8%-kal nőtt az ipari termelés az eurózónában, miután januárban 3%-kal esett. Az előző év azonos időszakához képest 6,4%-os esésben van az ipari kibocsátás a januári 6,4% után. Az ipar továbbra is gyengén teljesít, az ágazatot megviselte a 2022-ben tetőző energiaválság, valamint a kamatemelések miatt lassuló beruházások.

A februári javulás viszonylag széles körű volt. Az energiatermelés 3%-kal csökkent, míg a nem tartós fogyasztási cikkek szintén kis mértékben negatívan járultak hozzá az ipari kibocsátáshoz. A tőke-, a félkész- és a tartós javak termelésének növekedése eredményezte az össztermelés növekedését.

Itt-ott vannak a javulás jelei, de úgy tűnik, hogy ezek inkább később, mint azonnal fogják befolyásolni a termelést

– írja elemzésében Bert Colijn, az ING elemzője. Emlékeztet: az euróövezet iparának új megrendelései még mindig gyengülnek, de kevésbé, mint néhány hónappal korábban. A felmérések némi javulást mutatnak a termelési várakozásokban és általában a hangulatban, de a második negyedév még túl korai lehet a jelentős fellendüléshez.

Az eurózóna ipara 2019 januárja óta nem tudott növekedni, a 2018 végi szinthez képest 2,5%-kal van lejjebb a termelés. Ennél a magyar ipar némileg jobban teljesít, de idehaza sem beszélhetünk acélos növekedésről, a 2018 végi szintet a magyar ipari termelés 3,7%-kal haladja meg, ami leginkább a februári felpattanásnak köszönhető. Kérdéses, hogy a javulás mennyire lesz tartós, látva az eurózóna iparának gyengélkedését.

Beszédes a kontinens gazdaságának strukturális lassulására nézve, hogy az ipari kibocsátás 2019 december vége óta mindössze 10% körüli növekedést tudott felmutatni. Magyarországon – amely ebben az időszakban gyors felzárkózást mutatott – közel 57%-kal nőtt az ipari kibocsátás, ám az utóbbi években idehaza is romlás látszik, a csúcsot 2022-ben érte el a termelés.

Címlapkép forrása: Getty Images

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul szerdától a benzin ára

Likviditási szakértő/vezető modellező

Likviditási szakértő/vezető modellező

Szenior treasury és kontrolling munkatárs

Szenior treasury és kontrolling munkatárs

Pénzügyi modellező/vezető modellező

Pénzügyi modellező/vezető modellező
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Automotive Business in CEE Region Conference 2024
2024. június 5.
Digital Compliance by Design & Legaltech 2024
2024. május 8.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Tőzsdetanfolyam

Tőzsdei hullámok, vagyonépítés és részvénykiválasztás

22+1 órás komplex tanfolyam ahol a tőzsdei kereskedés és a hosszú távú befektetés alapjait sajátíthatod el. Megismered a tőzsdei ármozgások törvényszerűségeit, megismered a piaci trendeket, megtanulod felismerni a trendfordulókat.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
Montenegro Nemetorszag EU csatlakozas