A magyar külgazdasági és külügyminiszter a magyar-azeri-georgiai-román zöldenergia-szállítási partnerségről szóló megbeszélésre utazott Bukarestbe, amelynek keretében ma létrehozzák a felek azt a magyar-román-georgiai-azeri vegyes vállalatot, melynek segítségével nagy mennyiségű zöld villamosenergia érkezik Közép-Európába. A projektbe ötödik régiós országként várhatóan Bulgária is becsatlakozik.
Szijjártó Péter a Facebookon közvetített élő hozzászólásában rámutatott: már közel van az a pont az azerbajdzsáni és georgiai zöld villamosenergia jövőbeli magyarországi és romániai importját lehetővé tévő projektben, ahonnan már nem lehet visszafordulni. Ezzel a ma aláírandó vegyesvállalati megállapodásra utalt, és rövidesen aláírják a zöldenergia-partnerségi megállapodás módosítását is annak érdekében, hogy az teljes mértékben megfeleljen az európai előírásoknak.
A tárcavezető érvelése szerint a projekt a Zöld Energiafolyosó lesz, amely teljesen új zöldenergia-források bevonását teheti lehetővé Georgiából és Azerbajdzsánból, így fenntarthatóbbá téve hazánk áramfogyasztását.
Emlékeztetett, hogy Romániában új magasfeszültségű áramvezeték épül e célból, amely 2028-2029-re éri majd el a magyar határt, így lehetővé téve hazánk hozzáférését is az új forráshoz. Kiemelte, hogy Magyarország is dolgozik az ehhez szükséges infrastruktúra-fejlesztéseken. A mostani ülést a projekt szempontjából mérföldkőnek nevezte. A mai megállapodás nyomán "nagy lépést teszünk mind a négyen (Bulgáriával együtt mind az öten) az energiaszuverenitás felé annak érdekében, hogy biztosítsuk országaink stabil, fenntartható és megfizethető energiaellátását" - jelentette ki. Közölte, hogy a tervek szerint a megvalósíthatósági tanulmány is elkészül 2025-re.
Szijjártó Péter azon reményét fejezte ki, hogy az Európai Unió anyagilag is részt fog venni a projektben. Rámutatott, hogy amennyiben elkészül, rekordhosszúságú lesz a projekt keretében megépítendő 1100 kilométeres tengeralatti vezeték, amelyen keresztül megvalósítható lesz a zöld villamosenergia importja.
A tárcavezető egy másik mai bukaresti bejelentkezésében azt hangsúlyozta: a magyar soros EU-elnökség alatt mindent megtesznek azért, hogy Románia elnyerhessen a Schengen-övezethez tartozás jogát, amely minden szempontból előnyös lenne Magyarország számára is.
Címlapkép forrása: Szijjártó Péter Facebook-oldala