Az összeomlástól az elmúlt 2 évben megmentett, de érdemi gyártói tevékenységet nem végző dunaújvárosi vasmű újabb nehéz helyzetének újabb tünetét tapasztalhattuk meg kedden. Reggel érkezett a hír ugyanis, hogy az ISD Power felszámolási kérelmet terjesztett elő az illetékes törvényszéknél a Dunarolling Dunai Vasmű Kft-vel szemben. Az NGM közleményben reagált a történtekre, majd egy sajtótájékoztatót is tartott 2 államtitkára, ahol hangoztatták, hogy az új tulajdonos nem teljesítette ígéreteit, valamint kiemelték, hogy a kormány készen áll beavatkozni szinte azonnal a munkavállalók érdekében.
Már a reggeli hírek megjelenésekor megkerestük kérdéseinkkel a Liberty Dunaújváros sajtóosztályát, ahonnan kedden meg is érkezett a válasz, amit az alábbiakban közlünk (kiemelés tőlünk - a szerk.):
"2022 decemberében a magyar kormány felkérte a Liberty Steel Groupot (továbbiakban: LIBERTY), hogy lépjen be a Dunaferr vas- és acélmű irányításába, megelőzve annak összeomlását, elkerülve a működés visszafordíthatatlan károsodását, valamint egy egészségügyi és biztonsági katasztrófa bekövetkezését.
A Liberty által kötött szerződések és az európai hálózathoz való hozzáférés lehetővé tette, hogy a vállalat a csoport műszaki és kereskedelmi szakértelmére támaszkodva megszervezze a kohó újraindítását, valamint visszatérjen a piacra.
A Liberty a Dunaferr vas- és acélmű felvásárlása után bízott abban, hogy reális esélyek nyílnak a termelés felfuttatásához szükséges működőtőke megszerzésére. Annak ellenére, hogy a magyar kormány nagyon konstruktívan támogatta a folyamatot, a piac hanyatlása és az európai acélipar bizonytalansága miatt
a vállalatnak nem sikerült új működőtőkét szereznie a magyar bankoktól.
Ezek a tényezők a vártnál alacsonyabb termelési volumenhez és időszakos működéshez vezettek. Mindezek ellenére a Liberty megtartotta összes munkavállalóját, és 10%-os bérfejlesztést, valamint bónuszt biztosított számukra. Ezen felül beszállítói kapcsolatokat épített ki, létrehozott egy kínai állami támogatású konzorciumot az új elektromos ívkemencék beruházásához, és külső működőtőkét szerzett a termelés újraindításához.
Az ISD Power által indított intézkedés vitatott, és egy olyan megállapodáson alapul, amely még a Dunaferr felvásárlása előtt jött létre. A Liberty határozottan megvédi álláspontját ebben az ügyben, miközben folyamatosan egyeztet a magyar kormánnyal a kérdés gyors megoldása érdekében, hogy hosszú távon fenntartható üzleti működést biztosíthasson. Továbbra is elkötelezettek vagyunk terveink iránt, és bízunk abban, hogy sikeresen rendezni tudjuk az ISD Power-rel kapcsolatos vitás kérdéseket.
A Liberty tájékoztatja munkavállalóit és az érdekképviseleteket a kialakult helyzetről, és támogatásukat kéri, miközben a kihívások megoldásán dolgozik"
- zárul a Liberty válasza.
Összességében a fentiek alapján elmondható, hogy konkrét cselekvési tervet nem kommunikált a cég (legalábbis egyelőre kifelé), újabb ígéreteket kaptak az érintettek, így a több ezer dolgozó, a vállalat piaci kapcsolatai, illetve a kormányzati szervek. Kíváncsian várjuk mi is innen a folytatást, a fejleményeket folyamatosan nyomon követjük a Portfolio-n.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Bruzák Noémi