A Partizán megbízásából kutatást készített a 21 Kutatóközpont, október 9. és 15. között 1000 főt kérdeztek meg egy smsben kiküldött online kérdőívben a válaszadók pártpreferenciáiról.
A kutatás szerint
a Tisza Párt 42 százalékon, a Fidesz pedig 40 százalékon áll a választásukat biztosra ígérő, pártot választani tudó szavazók között.
Ez az első alkalom, hogy egy felmérésben a Tisza Párt megelőzte a Fideszt.
A mérések szerint a parlamenti küszöböt a Tisza Párton és a Fideszen kívül csak a Mi Hazánk tudná megugrani, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt és a Demokratikus Koalíció 4-4 százalékot kapna.
A Tisza Párt a fiatalok körében a legnépszerűbb.
A teljes népességen belül a 21 Kutatóközpont felmérése alapján is a Fidesz vezet, 3 százalékponttal megelőzve a Tisza Pártot.
A kutatás kapcsán Török Gábor politikai elemző is megszólalt:
Török Gábor szerint
- mindenkinek igaza van, aki "szakmai" fenntartásait fogalmazza meg: valóban hibahatáron belüli a különbség, valóban jobb kiindulópont két választás között a teljes népességre vonatkozó adat, valóban ez csak egy mérés stb.
- Ugyanakkor a közvélemény-kutatások nem csak megmutatják a politikai valóságot, de bizony időnként alakítják is azt. Amióta a Tisza egyértelmű erősödését lehetett látni a többi kutatásban, várható volt, hogy előbb-utóbb előkerül egy olyan eredmény, amelyet majd - 18 év után először - úgy lehet interpretálni, hogy "vezet a Tisza". Ennek pedig politikai jelentősége van, befolyásolja a választók döntéseit, de még inkább a politikai szereplők gondolkodását, viselkedését. Érdekes az is, hogy éppen október 23-án láthattunk először egy ilyen kutatást...
- Akit pedig a részletek érdekelnek, inkább figyeljen a további ábrákra: nagyon tanulságosak a Fidesz-Tisza versenyben a nemekre, az életkorra, az iskolai végzettségre és a lakóhelyre vonatkozó számok. Engem különösen a nemek közötti egyértelmű különbség lepett meg, a többi eddig is jellemző volt a Fidesz és ellenzéke közötti versenyben.
A két Magyarország tisztán látható,
zárja gondolatait Török Gábor.
Arra a kutatást készítő 21 Kutatóközpont is felhívja a figyelmet, hogy a mintában kapott értékek +/-3 százalékponttal térnek el attól, amit a teljes lakosság megkérdezése esetén kaptak volna, a részsokaságok vizsgálata során azonban a hibahatár ennél valamivel nagyobb is lehet.
Címlapkép forrása: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images