A gazdasági tanácsadó testület felhívása az Ishiba-kormány első ülésén hangzott el. A cél, hogy a várhatóan a következő hónapokban bemutatásra kerülő gazdasági csomagban kiemelt helyet kapjanak ezek a szakpolitikai javaslatok.
Ishiba Liberális Demokrata Pártja (LDP) ambiciózus tervet vázolt fel: az évtized végéig 42%-kal, óránkénti 1500 jenre (9,8 dollár) kívánják emelni az átlagos minimálbért. Ez jelentősen felgyorsítaná a kormány korábbi, a 2020-as évek közepére kitűzött célját.
A kormánynak, a szakszervezeteknek és a vezetőknek gyorsan meg kell kezdeniük a minimálbérek közép- és hosszú távú emelésére vonatkozó kormányzati tervek megvitatását
- fogalmazott a testület.
A javaslat kitér az alvállalkozói lánc védelmére is. A testület olyan intézkedéseket hozott, amelyek biztosítják, hogy az alvállalkozók tovább tudják hárítani növekvő költségeiket, és szigorúbban ellenőriznék azokat a vállalkozásokat, amelyek tisztességtelenül nyomják le az alvállalkozók nyereségét.
Japánban az évtizedek óta tartó lassú bérnövekedést a közgazdászok és a politikai döntéshozók a gazdasági fellendülés egyik fő akadályaként azonosították.
Bár az utóbbi két évben történt némi előrelépés, a szakértők szerint további erőfeszítésekre van szükség, hogy Japán felzárkózzon a fejlett gazdaságokhoz.
Az OECD adatai szerint Japánban az éves átlagbér 2023-ban 42 118 dollár volt, ami jelentősen elmarad az OECD-országok 55 420 dolláros átlagától.
Az LDP béremelési tervei már most ellenállásba ütköznek a vállalati szektorban. A Keidanren, Japán legnagyobb üzleti szövetségének vezetője szerint a kitűzött cél eléréséhez szükséges béremelési ütem sok kisvállalat számára nehezen megvalósítható.
A politikai helyzet instabilitása további kihívást jelent az LDP számára kulcsfontosságú politikáinak megvalósításában, miután a Komeitóval kötött koalíció elvesztette többségét a közelmúltbeli alsóházi választásokon.
A gazdasági tanácsadó testületet eredetileg Fumio Kishida korábbi miniszterelnök hozta létre 2021-ben, azzal a céllal, hogy stratégiát dolgozzon ki a vagyoni egyenlőtlenségek kezelésére és a vagyon újraelosztására a háztartások között, egy "új kapitalizmus" program keretében.
Ishiba kijelentette, hogy folytatja elődje "új kapitalizmus" politikáját, és arra összpontosít, hogy a gazdaság végleg megszabaduljon a deflációtól, amely az elmúlt három évtizedben nyomasztotta az országot.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images