Németország a várakozásokat meghaladva növekedni tudott a harmadik negyedévben: a GDP-reálértelemben 0,2%-kal nőtt a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest (szezonálisan és naptárhatástól igazítva). Az előző negyedévben még 0,1%-kal zsugorodott a gazdaság, és az elemzők is azt várták, hogy a harmadik negyedévben is lesz zsugorodás,
tehát a friss közlés pozitív meglepetést jelent.
Az előző év azonos időszakához képest még így is esésben van Németország, a teljesítmény 0,2%-kal marad ez 2023 harmadik negyedévitől, ami szintén kedvezőbb az elemzők várakozásánál (-0,3%).
A német gazdaság gyengélkedéséről és annak okairól mi is többször írtunk. Németország jelentősen alulteljesítette Európa többi nagygazdaságát a koronavírus-válság megjelenése óta: míg Franciaország, Olaszország, Spanyolország 4 és 5% között tudott nőni ebben az időszakban (ami szintén nem túl acélos teljesítmény), addig Németország stagnált.
A gazdaságot egyszerre fogják vissza strukturális és ciklikus tényezők. Utóbbiak közt említhető a megugró infláció miatti reálbér-csökkenés, a magas kamatok hatása a beruházására és a fogyasztásra, az energiaár-emelkedés hatása az ipari termelésre, és a kereskedelmi partnerek (különösen Kína) lassulása. Ezek az egész kontinenst érintették, ám Németországot mindenkinél jobban, ugyanis ipari jelentős részben exportra termelt, miközben energiaintenzív volt és földgáz-importra szorult. A ciklikus tényezők tehát jobban fájtak Németországnak, mint a többi európai nagygazdaságnak.
A strukturális tényezők közt említhető például a globális autóipar átrendeződése. Amellett, hogy csökken a kereslet az új autók iránt, Kína egyre nagyobb szeletet hasít ki a globális piacból Németország kárára, a Volkswagen például a tervek szerint története során először akár több németországi gyárat is bezárhast. Ez a strukturális váltás aligha ér véget rövid távon, ez tehát olyan tényező lehet, ami a következő években visszafoghatja a német gazdaságot.
Az autóipar önmagában viszont messze nem elegendő ahhoz, hogy a német növekedést annulálja,
ezért ha a ciklikus tényezők nem korlátozzák többé a gazdaságot, Németországba visszatérhet a növekedés. A reálbérek már emelkednek, és mivel a munkanélküliség a stagnálás ellenére nem nőtt meg, hamarosan elkezdődhet a fogyasztás felpattanása. A kamatok már csökkenő pályán vannak, ez a beruházásokra lehet jótékony hatással. Az energiaárak magasab ragadtak, Kína növekedése pedig nagy kérdőjel, ezért a bizonytalanságok továbbra is komolyak a német növekedési kilátások kapcsán, ám az elemzők szerint jövőre szerény, 1% alatti növekedés jöhet Európa legnagyobb gazdaságában, azt követően pedig 1,5% körüli egyensúlyi növekedést érhet el az ország.
A ma közölt növekedés miatt még korai örülni, hiszen csekély javulásról van szó, ami nem biztos, hogy tartós lesz, ám az mindenképp örömteli, hogy legalább nem újabb visszaesést láttunk a németektől, hanem egy pozitív meglepetést okozó adatot.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images